Co kryła ziemia pod obwodnicą Nysy?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Przy każdej dużej inwestycji drogowej, zanim na plac budowy wjadą maszyny, teren badają archeolodzy. Sprawdzają, czy w miejscu przyszłej drogi nie ma cennych pamiątek z przeszłości. Tak też było przy budowie obwodnicy Nysy, gdzie naukowcy natrafili w kilku miejscach na ciekawe znaleziska.

Badania archeologiczne prowadzone były na 10 stanowiskach i objęły obszar około 7,5 hektara.

- Najciekawsze okazały się dwa stanowiska – „Nysa 15” oraz „Niwnica 9” – mówi Michał Wandrasz z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W okolicy Niwnicy archeolodzy odnaleźli między innymi fragmenty naczyń z okresu kultury przeworskiej oraz pozostałości dwóch dymarek, czyli pieców hutniczych do wytopu żelaza. Znaleziska pochodzą z okresu III – IV wieku naszej ery.

Na stanowisku w okolicy wsi Złotogłowice odkopano z kolei fragmenty osady z okresu około X wieku. Natrafiono m.in. na pozostałości zabudowań i jamy, w którym nasi przodkowie przechowywali żywność.

Przedmioty i zabudowania sprzed kilkuset lat nie były jedynymi odkryciami archeologów. Na wszystkich stanowiskach wykopano wiele niewybuchów z okresu drugiej wojny światowej, których zabezpieczeniem zajmowała się policja i saperzy.

Stanowiska, na których prowadzono badania archeologiczne były po ich zakończeniu sukcesywnie przekazywane budowniczym obwodnicy. Wykopaliska były przewidziane w harmonogramie budowy i nie spowodowały opóźnień.

Wernisaż wystawy 13 maja podczas corocznej „Nocy Muzeów”.

Budowa obwodnicy Nysy. Pierwszy odcinek trasy ma być otwarty w czerwcu. Kolejny - w październiku 2017.

W czerwcu pojedziemy obwodnicą Nysy [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska