Co studiować, by zdobyć pracę?

Joanna Mentel [email protected] 77 44 32 566
Ewa Parcej, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Ewa Parcej, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów, zainteresowaniami, czy twardymi realiami rynku pracy? Rozmowa z Ewą Parcej, doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

- Nie ma złotego środka, przyszłym studentom radziłabym kierować się przede wszystki predyspozycjami i zainteresowaniami. Rynek pracy jest dziś bardzo dynamiczny i zróżnicowany, więc trudno ze stuprocentową pewnością założyć, że po skończeniu danego kierunku będzie czekała na nich praca.

Zobacz: Czym kierujemy się przy wyborze studiów?

Jeśli młody człowiek zdecyduje się na studia, które go interesują to łatwiej mu będzie się uczyć, a potem szukać pracy, bo będzie to robił z pasją.

- Młodzi ludzie są dziś nieco zagubieni, czy ktoś może pomóc im w podjęciu decyzji?

- W pewnym stopniu rodzice, bo oni najlepiej znają swoje dziecko, ale bywa, że nie są w pełni obiektywni. Mam klientów, których mama, czy tata namówili w dobrej wierze na studia ekonomiczne, a to była dla nich droga przez mękę i teraz nie chcą pracować w tej branży. Dlatego przed podjęciem decyzji radziłabym spotkać się z doradcą zawodowym, poczytać informatory, czy zasięgnąć języka u absolwentów uczelni. Im więcej informacji zbierzemy tym lepiej.

- Niektórzy studiują też oferty pracy.

- Tak, bo jest to jakiś wyznacznik, ale nie należy się jedynie koncentrować na miejscowym regionie. Niestety opolski rynek ma niewiele ofert pracy, a większe szanse na zatrudnienie są np. we Wrocławiu.Dziś trzeba być mobilnym.

- Powiatowy Urząd Pracy na bieżąco monitoruje opolski rynek. Jakich specjalistów aktualnie poszukują pracodawcy?

- Pytają o specjalistów z branży usług ubezpieczeniowych i finansowych, transportowych, mechanicznych oraz handlowców i budowlańców.

Zobacz: Opolszczyzna > 1500 zł brutto. To średnia płaca za pierwszą pracę

- Które kierunki studiów dają najwięcej możliwości na znalezienie pracy?

- Na pewno informatyka, tym bardziej, że wiele branż na informatyce bazuje m.in. bankowość. Polecam też kierunki - inżynieria i nowoczesne technologie np. mechatronikę. W dużych miastach poszukiwani są też logistycy i energetycy. To przyszłościowe dziedziny.

- Tak, ale głównie dla mężczyzn, kobiety mają nieco trudniej.

- Nie jest tak źle, dziewczyny są odważne i coraz częściej decydują się na kierunki ścisłe. Chętnie wybierają też kierunki społeczne, administrację, czy stosunki międzynarodowe.

- Studia trwają aż pięć lat i wiele się w tym czasie może zmienić.

- Dlatego studia traktować można jako bazę do zdobycia wiedzy ogólnej, interdyscyplinarnej, a następnie kształtować swoją wiedzę merytoryczną i branżową, także pod kątem aktualnych potrzeb rynku pracy, poprzez kończenie studiów podyplomowych.

Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, że po niektórych kierunkach zatrudnienie będą mogli znaleźć jedynie w budżetówce, a to ryzyko, ponieważ w tym obszarze jest problem z etatami. Zachęcam też, bez względu na wybrany kierunek studiów, do ubiegania się o praktyki i staże, bo dziś pracodawcy prócz dobrego wykształcenia wymagają też doświadczenia. I ostatnia rada, trzeba postawić na języki obce. Ich znajomość jest niezbędna przy poszukiwaniu atrakcyjnej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska