'Co wiesz o Norwidzie'. Konkurs dla młodzieży

Ika
Cykl impra przygotowała MBP w Opolu (na zdjęciu) i NBP.
Cykl impra przygotowała MBP w Opolu (na zdjęciu) i NBP.
Z okazji przypadającej w tym roku 130. rocznicy śmierci Cypriana Kamila Norwida Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Narodowy Bank Polski przygotowały cykl imprez, których celem jest zainteresowanie dorobkiem literackim i artystycznym Norwida.

Wspólny projekt nosi tytuł "Słowo jest czynu testamentem". W jego ramach odbędzie się m.in. internetowy konkurs dla uczniów szkół średnich i studentów "Co wiesz o Norwidzie" - na temat życia i twórczości poety. Nagrodami będą wyemitowane przez NBP monety okolicznościowe z wizerunkiem Norwida. Na stronie www.mbp-opole.art.pl zamieszczony został arkusz pytań, który należy wypełnić i przesłać na adres: [email protected] do 10 kwietnia.

4 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy "Norwid - artysta kompletny", której dopełnieniem będzie prezentacja multimedialna.

10 kwietnia będzie okazają do wspólnego głośnego czytania tekstów poety. To także propozycja dla uczniów i studentów. Podczas happeningu usłyszymy też utwory Norwida w wykonaniu znanych polskich wokalistów m.in. Czesława Niemena.

15 kwietnia odbędzie się wykład otwarty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów dra Marka Dybizbańskiego. Wręczone też zostaną nagrody laureatom konkursu "Co wiesz o Norwidzie".

Uczestnikom imprez rozdawana będzie specjalna gazetka NORWIDówka, w której są m.in.: informacje o wyemitowanej przez NBP monecie z wizerunkiem poety i organizowanych przez MBP wydarzeniach literackich i artystycznych w ramach projektu. Gazetka jest dostępna w siedzibie MBP.

Cyprian Kamil Norwid - poeta, dramatopisarz, prozaik, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uważanego za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Historycy literatury dopatrują się w jego twórczości związków z wieloma nurtami: romantyzmem, klasycyzmem i parnasizmem.

Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, przekraczająca zdolność percepcji mu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Ponownie został odkryty okresie Młodej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska