Co zmieni się w leczeniu chorych na raka?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (z prawej): "- Późne wykrycie chorób onkologicznych nie tylko zmniejsza szanse pacjenta na wyzdrowienie, ale sprawia również, że leczenie jest droższe".
Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (z prawej): "- Późne wykrycie chorób onkologicznych nie tylko zmniejsza szanse pacjenta na wyzdrowienie, ale sprawia również, że leczenie jest droższe". Mirela Mazurkiewicz
Pacjentów czeka rewolucja. Tak przynajmniej zapewnia Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia, który jest dziś na Opolszczyźnie.

Rewolucja w leczeniu nowotworów ma się rozpocząć w przyszłym roku, wraz z wejście w życie tzw. pakietu onkologicznego.

- Założenie jest takie, aby od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia nie minęło więcej niż 9 tygodni - przekonywał wiceminister. - Późne wykrycie chorób onkologicznych nie tylko zmniejsza szanse pacjenta na wyzdrowienie, ale sprawia również, że leczenie jest droższe.

Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku cedują odpowiedzialność na lekarzach pierwszego kontaktu. Mają oni być bardziej skuteczni w wykrywaniu pierwszych objawów nowotworów.

- Jeśli po kilku miesiącach będziemy mieli lekarza, który notorycznie stwierdza u pacjentów raka, a ta diagnoza później się nie potwierdza, to taki lekarz będzie musiał przejść dodatkowe szkolenie. Efektywne leczenie będzie natomiast nagradzane tym, że tacy lekarze dostaną więcej pieniędzy.

Ścieżkę leczenia ma ustalać konsylium lekarskie, powołane np. w Opolskim Centrum Onkologii.

Ono też przydzieli choremu koordynatora, który podpowie m.in. kiedy i gdzie zgłosić się na chemioterapię. Koordynator będzie opiekował się chorym aż do jego wyzdrowienia.

Dr Kazimierz Drosik, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej uważa, że nowe rozwiązanie rewolucji nie spowoduje.

- Wykrycie guza, który ma 10 centymetrów nie jest sztuką. Problem pojawia się we wcześniejszych stadiach i z tym lekarze rodzinni mogą sobie nie poradzić - uważa. - Nowotwór na początku może dawać z pozoru błahe obawy, jak krztuszenie się przy połykaniu czy czkawka.

Od soboty w województwie opolskim zaczną się szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu. Potrwają do końca miesiąca, odbędą się w każdym z powiatów. W województwie jest 772 lekarzy POZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska