Czas na zajączkową rekonkwistę. Komentarz Grzegorza Flerianowicza

Grzegorz Flerianowicz
Jak chyba już każdy obszar otaczającej nas rzeczywistości również Święta Wielkanocne doczekały się swoich memów. Największą zaś popularnością cieszą się te poświęcone wykonywaniu przedświątecznych obowiązków domowych i obecnością wszędobylskich zajączków.

Nie ma żadnych statystyk, ale można z dużym dozą prawdopodobieństwem stwierdzić, że okien umytych na Święta jest więcej niż dusz przystępujących do o wiele bardziej skodyfikowanego obowiązku corocznej spowiedzi - ale w końcu wiosenne porządki to też tradycja. Inaczej sprawa ma się z nawiedzającą nas w ostatnich latach, inwazją kolorowych „szaraków”.

Co ciekawe, zając jako jeden z symboli wielkanocnych znany jest w tradycji chrześcijańskiej od wieków. Później, na ziemiach polskich, znany jedynie na Śląsku, Pomorzu i w południowo-zachodniej Wielkopolsce wrócił w pełnej krasie wraz z erą globalizacji i w dużej mierze zastąpił, głównie w miastach, inne elementy wystroju świątecznego.

Czy więc za sprawą swej tandetności, szerszego kontekstu kulturowego,w którym zając, pozbawiony został religijnych konotacji, powinniśmy się go również pozbyć? Niekoniecznie, a na pewno nie w sytuacji gdy jesteśmy świadomi własnej wiary, istnienia około religijnych symboli na całej przestrzeni historii i faktycznego pochodzenia zajączka wielkanocnego. Tu więc bardziej potrzebna jest „zajączkowa rekonkwista”, jakkolwiek mało poważnie to brzmi.

Zresztą przywracanie symbolom ich pierwotnych znaczeń jest elementem szerszego procesu, w którym wszelkie znaczenia, które zlaicyzowany świat zawłaszczył, przetransformował i wyrzucił się z siebie w nowej postaci, winny być w jakimś stopniu przywrócone.
Sensem humoru, wspomnianych na początku memów, nie jest oczywiście wyśmianie mycia okien, czy czekoladowych zwierzątek lecz właśnie pewna dysfunkcja między formą a treścią.

Ale niech brudne czy czyste okna, czekoladowe lub pluszowe zajączki czy króliczki nie przysłonią nam tryumfu baranka bez skazy, obecnego nie tylko w wielkanocnym koszyczku ale przede wszystkim w naszym sercu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska