Czerniak. Jak rozpoznać raka skóry

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Słońce jest dla ludzi, ale trzeba z niego korzystać z głową, czyli z umiarem.
Słońce jest dla ludzi, ale trzeba z niego korzystać z głową, czyli z umiarem. Fot. Bartosz Frydrych [O]
Rusza sezon na opaleniznę i znów śmiertelne żniwo zacznie zbierać najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry - czerniak.

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie rozpoznaje się tę chorobę u 2,5 tys. Polaków. Najwięcej zachorowań u obu płci notuje się między 50 a 64 rokiem życia, W ciągu ostatnich trzech dekad liczba zachorowań wzrosła prawie trzykrotnie. Śmiertelność z powodu czerniaka jest u nas wyższa niż w Europie o 20 procent, mimo że ten nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny.

Lekarze ostrzegają, by przede wszystkim unikać nadmiernego wystawiania się na słońce.

- Nie chodzi o to, aby cały czas siedzieć w cieniu. Promienie słoneczne są nam potrzebne do wytwarzania w skórze witaminy D - mówi Barbara Nowakowska, lekarz rodzinny. Najbardziej szkodzi krótkotrwałe wystawianie się na intensywne promienie słoneczne, a szczególnie niebezpieczne są poparzenia skóry. Jeszcze gorsze jest korzystanie z solarium. Nie należy w nim spędzać więcej niż 25-30 minut rocznie.

Profilaktyka czerniaka to z jednej strony ochrona (kremy z filtrami także pod ubraniem, kapelusze, okulary przeciwsłoneczne), a z drugiej obserwowanie znamion. Podejrzana jest zmiana asymetryczna, o poszarpanych granicach, różnobarwna (szczególnie czarna, szara, czerwona i mleczna), o średnicy powyżej 5 mm oraz gwałtownie powiększająca się.

W ciągu ostatnich pięciu lat w leczeniu czerniaka nastąpiła rewolucja. Przełomem okazała się immunoterapia.

- Są czerniaki, które udaje się wyeliminować chirurgicznie, ale istnieją również takie, które powracają i tu widzę ogromną rolę dla immunoterapii. Będzie ona służyć nie tylko leczeniu zaawansowanego czerniaka, ale również służyć zapobieganiu nawrotom czerniaka o wysokim ryzyku - uważa prof. Piotr Rutkowski Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, w Centrum Onkologii w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska