Czy na wypowiedzeniu przysługują dodatkowe wolne dni na szukanie nowej pracy?

(oprac. dora)
Osoba, która otrzymała wypowiedzenie, ma prawo do dodatkowych wolnych dni na szukanie nowej pracy. (fot. Paweł Stauffer)
Osoba, która otrzymała wypowiedzenie, ma prawo do dodatkowych wolnych dni na szukanie nowej pracy. (fot. Paweł Stauffer)
Pracownikowi na wypowiedzeniu przysługują dodatkowe dni na szukanie pracy.

Gdy pracodawca wręczy ci wypowiedzienie, masz prawo do zwolnienia na poszukiwanie nowej pracy. Za ten czas przysługuje ci również standardowe wynagrodzenie, takie samo jak za zwyczajny dzień w pracy.

Zobacz: Pracodawca nie zapłacił wynagrodzenia. Co można zrobić?

Trzeba jednak pamiętać, że z tego przywileju nie mogą skorzystać wszyscy. Dodatkowe płatne wolne dni nie przysługują osobie, która sama zrezygnuje ze stanowiska lub gdy umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Z tego przywileju mogą skorzystać tylko ci pracownicy, których okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie.

Takiego prawa nie ma więc osoba pracująca w ramach umowy na zastępstwo lub umowy na okres próbny krótszy niż trzy miesiące. Dlaczego? Bo właśnie w tych przypadkach okresy wypowiedzenia wynoszą mniej niż dwa tygodnie.

O tym, w jakim terminie można skorzystać z dodatkowych dni na szukanie nowego zatrudnienia, decyduje pracodawca, ale pod uwagę powinien wziąć potrzeby pracownika.

Przysługujące wolne dni mogą być udzielone łącznie lub w różnym czasie

Tutaj decydują wyłącznie pracodawca i pracownik.

Choć za dodatkowe wolne na szukanie nowej pracy należy się standardowe wynagrodzenie, gdy pracownik nie wykorzysta zwolnienia lub nie wykorzysta go w całości, wówczas ekwiwalent mu nie przysługuje.

Zobacz: Praca tymczasowa. Zatrudnienie na jakich warunkach?

Choć w okresie wypowiedzenia pracownik zobowiązany jest do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (jeżeli oczywiście pracodawca mu go udzieli), należy pamiętać, że nie powoduje to utraty prawa do zwolnienia na poszukiwanie pracy.

Czas na poszukiwanie pracy nie może być wliczany do urlopu.

W okresie wypowiedzenia pracodawca za zgodą pracownika może również go zwolnić od obowiązku świadczenia pracy. Za okres zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy pracownikowi należy się jednak wynagrodzenie.

Ile czasu wynosi okres wypowiedzenia:

  • 2 dni robocze, gdy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie lub miesiąc,
  • 3 dni robocze, gdy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, nawet gdy został on skrócony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska