Darmowe badania prenatalne w Opolu i Nysie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
pixabay.com
W Opolu i Nysie prowadzone są badania prenatalne dla kobiet w ciąży przed 35. rokiem życia. Można je zrobić w ramach projektu unijnego "Rodzimy w opolskim", którego liderem jest "Zdrowa Rodzina".

Kobiety między 11. a 13. tygodniem ciąży mogą za darmo zrobić USG genetyczne. To nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badanie umożliwia wykrycie u dziecka: zespołu Downa, Edwardsa i Patau, bezmózgowia, wad serca, rozszczepu wargi, rozszczepu kręgosłupa, wodogłowia, karłowatości. Badanie obejmuje także analizę biochemiczną z krwi (test podwójny). Przyszłe mamy mogą się zgłaszać już ok. 10. tygodnia ciąży. Umożliwi to bezpieczne dobranie terminu wizyty, aby nie wykroczyć poza zalecane „okienko czasowe”. W ramach projektu można skorzystać także z tzw. badania połówkowego (między 21. a 26. tygodniem ciąży).

Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: 577 999 037 i na stronie www.rodzimywopolskim.pl

W ramach NFZ korzystać z badań prenatalnych mogą kobiety dopiero po 35 roku życia. Tymczasem coraz więcej dzieci obciążonych wadami genetycznymi rodzą młodsze mamy. To dla nich wielka szansa.

W ramach projektu, którego liderem jest Zdrowa Rodzina, w Opolu ruszyły też spotkania dla ciężarnych przed 21. tygodniem ciąży. Kolejna grupa rozpoczyna działanie 14 września. Są jeszcze wolne miejsca.

CZYTAJ "Zdrowa Rodzina". Na Opolszczyźnie rusza program wsparcia dla przyszłych mam

Projekt unijny Rodzimy w opolskim kierowany jest do mieszkanek województwa opolskiego - kobiet ciężarnych, matek i ich dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia.

Program potrwa do 2019 roku. Na rzecz kobiet świadczone są różnorodne usługi, w tym:
- spotkania edukacyjne dla ciężarnych, które nie ukończyły 21. tygodnia ciąży,
- badania prenatalne dla ciężarnych kobiet, które nie ukończyły 35. roku życia,
- ponadstandardowa opieka położnej,
- poradnictwo laktacyjne,
- wsparcie rozwoju dziecka między innymi w zakresie rozwoju psychosomatycznego,
- wsparcie dla rodziców doświadczonych stratą dziecka i oczekujących dziecka z wadą letalną,
- szczepienia przeciwko pneumokokom,
- telefon dla życia i dom życia, czy całodobowy "telefon zaufania", pod którym kobieta otrzyma pomoc i/lub zostanie pokierowana w miejsce, gdzie uzyska wsparcie psychologiczne, materialne, prawne itp.

„Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem” współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Osi Priorytetowej VIII Integracja społeczna Działanie 8.1 – Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).

Kulisy zdrowia - Pierwszy trymestr ciąży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska