Do opolskiego zoo przyjechała wilczyca z Czech

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Ma razem z opolskim samcem stworzyć parę. Łatwo na pewno nie będzie.

Opiekunowie chcą skojarzyć samca o włoskim rodowodzie i wdzięcznym imieniu Francesco z Hermioną, samicą, która przyjechała do Opola z Pilzna w połowie maja.

Na razie para powoli przekonuje się do siebie. Francesco (czyli Franek) i Hermiona spędzają ze sobą po dwie godziny dziennie, bo samica niestety nie pozwala do siebie podejść, warczy na wybranka. - Trzeba powiedzieć, że samiec zachowuje się w tej sytuacji jak prawdziwy dżentelmen. Nie jest nachalny, krąży tylko wokół Hermiony. Przełomem będzie kiedy zwierzęta zaczną się obwąchiwać – wyjaśnia Krzysztof Kazanowski, z-ca dyrektora ds. hodowlanych. - Bardzo trudno łączy się zwierzęta drapieżne.

Jeśli nie „zaskoczy” między nimi od razu – a z taką sytuacją mamy do czynienia - trzeba parze poświęcić więcej czasu. Za dobrą monetę przyjmujemy fakt, że zwierzęta nie są wobec siebie agresywne - dodaje.

Franio i Hermiona to trzecia para wilków grzywiastych, która zamieszkała w naszym zoo. Pierwsza żyła w opolskim ogrodzie jeszcze przed powodzią. Opiekunowie wspominają ich jako niezbyt dobrych rodziców. - Matka nie karmiła młodych, a ojca trzeba było izolować. Sami musieliśmy zajmować się szczeniętami. Opatentowaliśmy wtedy skład papki dla młodych, którą była tak dobra, że potem zaczęły z niej korzystać inne ogrody w Europie – wspomina Kazanowski. Kolejna para okazała się troskliwymi rodzicami. Jaki będzie Franiem i Hermioną?

To się okaże. Nawet jeśli wilki „poczują do siebie miętę”, można będzie je rozmnażać dopiero wtedy, gdy zezwoli na to europejski koordynator tego gatunku.

Wilki w lasach powiatu bytowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska