Do Unii z NBP

Redakcja
Narodowy Bank Polski aktywnie uczestniczy w pracach mających na celu zintegrowanie Polski ze strukturami europejskimi.

Szczególną rolę NBP odgrywa w dostosowywaniu polskiego systemu bankowego do jednolitego rynku finansowego Unii Europejskiej. Poza tym polski bank centralny zapewnia jeden z podstawowych warunków w procesie integracyjnym, jakim jest obowiązek zapewnienia stabilności i integralności całego systemu finansowego w Polsce oraz dostosowania go do wymogów obowiązujących w Europejskim Systemie Banków Centralnych (ESBC).
Kształtowanie niezależnej polityki pieniężnej, dostosowanie przepisów prawnych dotyczących bankowości do obowiązującego acquis communautaire (dorobku prawnego UE), dostosowanie statystyki oraz systemu płatniczego do standardów ESBC, dostosowanie nadzoru bankowego do regulacji wspólnotowych i standardów międzynarodowych - to niektóre sprawy, jakimi zajmuje się NBP w kontekście integracji europejskiej. NBP prowadzi też wiele działań związanych z wprowadzeniem w Polsce euro. W 2003 r. bank zrealizował kampanię na rzecz referendum akcesyjnego Polski do UE - "Zrób pierwszy krok do euro" (opolski oddział NBP wraz z "NTO" przeprowadził akcję "Eurocent na szczęście!"), która polegała na sprezentowaniu czytelnikom gazety monety europejskiej waluty o najniższym nominale. Na zdjęciu obok - Krzysztof Gierek, dyrektor NBP w Opolu, przekazuje 50 tys. sztuk monet Tomaszowi Krawczykowi z "NTO").
W ŚWIATOWYCH FINANSACH
W wielu międzynarodowych instytucjach bankowych oraz finansowych Polskę reprezentuje Leszek Balcerowicz, prezes NBP. Zasiada we władzach Grupy Banku Światowego w Waszyngtonie (z wyjątkiem Wielostronnej Agencji Gwarancji Inwestycyjnych), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie oraz Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej w Moskwie. Ponadto Narodowy Bank Polski jest akcjonariuszem Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei. Bank centralny na zlecenie Ministra Finansów zajmuje się zobowiązaniami i należnościami zagranicznymi naszego kraju, na przykład obsługuje kredyty zaciągnięte przez rząd w międzynarodowych instytucjach finansowych oraz u rządów innych państw.

WIEDZĄ, CO W KRAJU PISZCZY
NBP przygotowuje analizy dotyczące szeroko rozumianej sytuacji gospodarczej w kraju, określa sposoby realizacji polityki pieniężnej, objaśnia uwarunkowania realizacji polityki pieniężnej, gromadzi i publikuje dane na temat sektora bankowego, bilansu płatniczego oraz zadłużenia zagranicznego państwa. W "Raporcie o inflacji w III kwartale 2003 roku" oszacował na przykład, że tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto w 2004 roku będzie szybsze niż w 2003 roku, ale już w 2005 roku pozostanie tylko na poziomie zbliżonym do tego z 2004 roku. Na stronie www.nbp.pl dostępny jest szereg publikacji, raportów i informacji opracowanych przez bank centralny.

DWA PYTANIA
Na finiszu
- W maju przyszłego roku Polska wejdzie do Unii Europejskiej. Czy Narodowy Bank Polski jest na to przygotowany?

Odpowiada Krzysztof GIEREK, dyrektor oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu:
- Narodowy Bank Polski jest już na finiszu prac mających na celu zintegrowanie naszych struktur z Europejskim Systemem Banków Centralnych. W tych działaniach mocno wsparły nas banki narodowe państw Europy Zachodniej. Były to głównie banki Francji i Włoch, to z ich doświadczeń w dużej mierze skorzystaliśmy. Pozostały teraz do uregulowania kwestie wymiany informacji pomiędzy bankami Polski i Unii Europejskiej.
- Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?
- Oficjalne stanowisko Narodowego Banku Polskiego jest takie, aby stało się to jak najszybciej. Z wyliczeń natomiast wynika, że nie będzie to wcześniej niż w 2007 lub 2008 roku. Należy pamiętać o tym, że będzie to zawsze decyzja zależna od spełnienia wymagań finansowych stawianych Polsce przez Unię Europejską. Na pewno jednak trzeba dobrze przygotować się do tego decydującego kroku do euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska