Do wojska pójdzie tylko ten, kto chce. Ale na kwalifikację musi się zgłosić każdy wezwany

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Kwalifikacja wojskowa rusza 1 lutego.
Kwalifikacja wojskowa rusza 1 lutego. Archiwum
Kwalifikacja wojskowa rusza 1 lutego. Muszą się na nią stawić mężczyźni urodzeni w 1997 roku i kobiety, które mogą się wojsku przydać.

Podczas kwalifikacji ustala się aktualną zdolność do służby wojskowej. W tym celu w każdym powiecie powoływana jest specjalna komisja lekarska, która orzeka o zdolności do służby, wydając stosowne orzeczenie z określoną kategorią.

Ponadto każdej osobie zgłaszającej się do kwalifikacji zakładana jest ewidencja, dostaje też książeczkę wojskową z wpisem o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

- W tym roku wzywani są przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1997 roku - tłumaczy mjr Arkady Smoliński z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu.

O stawienie się przed komisją poproszeni mogą być także starsi Opolanie, którzy z różnych powodów nie zrobili tego w poprzednich latach. Dotyczy to na przykład tych osób, które wyjechały za granicę i nie było z nimi kontaktu.

Do kwalifikacji wojskowej mogą być także wezwane kobiety urodzone w latach 1992-1997, posiadające kompetencje przydatne dla służby wojskowej. Wezwania mogą dostać także panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Wojsko uważa, że mogą się one przydać w armii.

Kategoria wojskowa przydzielana jest na podstawie przedstawionych dokumentów i wywiadu lekarskiego. Komisja może także wysłać poborowego na specjalistyczne badania.

- Po kwalifikacji zostaje on przeniesiony do rezerwy, ale nie jest żołnierzem rezerwy - tłumaczy major Arkady Smoliński. A to ważny szczegół. Żołnierz rezerwy może bowiem zostać wezwany na szkolenie przez WKU. Poborowy nie będący żołnierzem może się sam zgłosić na ćwiczenia, ale zależy to tylko od jego woli. Wojskowe komendy uzupełnień nie zdradzają jednak, ilu ochotników deklaruje taką chęć.

W przypadku gdy do WKU zgłosi się osoba bez jakiegokolwiek wcześniejszego przeszkolenia w wieku 18-50 lat, może zostać zakwalifikowana do odbycia tzw. służby przygotowawczej.

Dla oficerów trwa ona 6 miesięcy, pod­oficerów 5 miesięcy, a szeregowych 4 miesiące. Korpus oficerów rozpoczął służbę już 7 stycznia. Podoficerowie rozpoczną ją 2 lutego i w kolejnym terminie 5 lipca. Dla szeregowych przewidziano aż trzy terminy. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska