Dobrze studiować prawo w Opolu. Wydział się świetnie rozwija

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Archiwum wydziału
Wydział Prawa i Administracji UO jest jednym z prężniej działających wydziałów w Polsce. – Mamy idealne warunki, żeby się rozwijać – mówią żacy.

Wydział Prawa i Administracji jest otwarty nie tylko na potrzeby studentów, ale także mieszkańców pomagając odnaleźć się im pośród paragrafów.

- Pierwszą inicjatywą wydziału jest społeczno-prawna poradnia Bonafides, gdzie pomagamy naszym klientom pisać pozwy sądowe oraz tworzyć wnioski. Aby się skorzystać z naszej pomocy wystarczy zadzwonić do poradni i umówić się na spotkanie – mówi Sabina Pietrowska, studentka IV roku prawa.

Z powodzeniem działa także drugi projekt tzw. Klinika Prawa. – Można się zgłaszać ze sprawami z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, opiekuńczego, penitencjarnego, administracyjnego, karnego, a my przygotowujemy opinie prawne – mówi Sabina Pietrowska.

Na wydziale organizowane są także do kilku lat Ogólnopolskie Dni Nauk Sądowych, w ramach, których odbywają się wykłady, prelekcje i pokazy. Całość jest zorganizowana w formule popularno-naukowej. Przyszli prawnicy co roku organizują Akademię Młodych Prawników dla uczniów szkół średnich Opola.

– Projekt składał się z dwóch części: warsztatów i wykładów. Wykłady dotyczyły takich zagadnień jak np. ochrona danych osobowych, były też tematy dotyczące postępowania karnego, krypto walut, czy prawa konsumenckiego. Następnym naszym dużym projektem był „Jurna- lex”, którego w tym roku odbyła się pierwsza edycja. W tegorocznej edycji wzięło w nim udział 80 uczniów z czterech szkół ponadgimnazjalnych – mówi Sabina Pietrowska.

Na opolskim Wydziale Prawa i Administracji działa jedyna w Polsce katedra UNESCO z zakresu prawa ochrony dóbr kultury dzięki czemu studenci mogą wraz z organizacją UNESCO przygotowywać konferencje, seminaria i ogólnie zdobywać wiedzę z pogranicza prawa i ochrony zabytków. Studenci podkreślają, że na Wydziale Prawa i Administracji tak jest wszystko ułożone, że ci bardziej aktywni żacy mogą studiować drugi kierunek.

- Tutaj sprzyja się aktywnym osobom. Taka jest też specyfika Opola, że można się interdyscyplinarnie rozwijać. To dlatego, że miasto jest do tego przystosowane, wszystko jest na miejscu, a wydziały są blisko siebie, dzięki temu można studiować różne kierunki, nawet te, które są ze sobą w ogóle nie powiązane – mówi Nela Lejczak, studentka IV roku prawa oraz II roku coachingu.

Studenci chwalą także wykładowców. - Bo mają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też są praktykami. Prowadzą kancelarie, są sędziami i dlatego przedstawiają wiele takich spraw, z którymi mieli do czynienia - mówi Nela Lejczak. Na Wydziale działa także laboratorium kryminalistyczne i sala rozpraw.

OPOLSKIE INFO - 25.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska