Dogadaj się z szefem

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
- Jestem zatrudniona od siedmiu lat. Mam umowę na czas nieokreślony, ale szukam nowej pracy. Czy jeśli znajdę nową posadę, będzie mnie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia? - pyta Wanda z Opola.

- Tak, bowiem art. 36 Kodeksu pracy wskazuje, że w razie zatrudnienia pracownika przez 3 lata i więcej, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Może jednak pani z pracodawcą negocjować i rozwiązać stosunek pracy na zasadzie porozumienia stron lub ewentualnie porozumieć się co do skrócenia okresu wypowiedzenia.

Jeżeli pracodawca się nie zgodzi, nadal będzie panią obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Proszę pamiętać, że okres wypowiedzenia jest liczony w pełnych miesiącach kalendarzowych i jeśliby pani dziś złożyła wypowiedzenie, to obejmie ono kolejno listopad, grudzień i styczeń, zatem na nową pracę u następnego pracodawcy, może się pani umówić od 1 lutego 2010 roku.

Można też zrezygnować z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia, ale w takim przypadku trzeba wskazać przykłady ciężkiego naruszenia obowiązków, jakich pracodawca dopuścił się wobec pracownika, polegających np. na niewypłaceniu wynagrodzenia, zmuszaniu do pracy, do której wykonywania pracownik nie ma odpowiednich kwalifikacji itp.

Jest to jednak dość ryzykowne, bo takie zarzuty trzeba udowodnić. Jeśli one się nie potwierdzą, to nie dość, że pracownik nie otrzyma stosownego odszkodowania, pracodawca, wykazując bezzasadność zarzutów, może zażądać odszkodowania dla siebie. Proszę też pamiętać, że "porzucenie pracy" skutkuje tzw. dyscyplinarką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska