Dostęp do terapii ratunkowej teraz będzie łatwiejszy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Archiwum
Właśnie weszły w życie przepisy ułatwiające korzystanie ciężko chorym z terapii niestandardowych i pokrycie ich kosztów przez NFZ.

Leki, które nie są finansowane przez NFZ, mają być bardziej dostępne dla pacjentów. Obowiązująca od niedzieli ustawa wprowadza procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Dotyczy to sytuacji, gdy u ciężko chorego pacjenta wyczerpano już wszystkie dostępne i finansowane przez NFZ metody leczenia, a zastosowanie nowej terapii jest uzasadnione i wynika ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej.

W takim przypadku minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, który nie jest refundowany. Zgodę można uzyskać jednak tylko dla leku, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce oraz jest dostępny na rynku.

Z nowych przepisów mogą skorzystać m.in. osoby cierpiące na choroby rzadkie, np. rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Fabry’ego lub chorobę Niemanna-Picka.

Wcześniej zdarzały się sytuacje, że zagrożone było życie pacjenta, ale nie można mu było podać leku o udowodnionej skuteczności, ponieważ nie było to świadczenie gwarantowane.

Ustawa zakłada możliwość wydania zgody na okres prowadzenia terapii, nie dłuższy jednak niż trzy miesiące albo trzy cykle leczenia. Jeśli terapia okaże się skuteczna, w przypadku jej kontynuacji procedury mają być uproszczone.

Jak uzyskać finansowanie

Szpital zajmujący się leczeniem pacjenta będzie musiał złożyć do ministra zdrowia wniosek o wydanie zgody na sfinansowanie leku w ramach procedury ratunkowego dostępu. Po przeprowadzeniu procedury administracyjnej minister zdrowia wyda decyzję, a NFZ będzie musiał ją zrealizować, czyli sfinansować leczenie danym lekiem.

W Dzienniku Ustaw opublikowano wzór wniosku o wydanie zgody na ratunkowy dostęp do technologii lekowej. Można go złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek zawiera informacje i dane dotyczące świadczeniodawcy (placówki medycznej), informacje dotyczące wnioskowanego leku oraz planowanego okresu terapii wraz z jej uzasadnieniem, a także informacje dotyczące choroby lub problemu zdrowotnego świadczeniobiorcy, w tym opis dotychczasowego leczenia.

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych wprowadziła ta sama ustawa, która ogranicza dostęp do antykoncepcji awaryjnej (receptę na nią może wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog).

Opolskie info 21.07.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska