Spis treści
mObywatel 2.0 i jego zalety
mObywatel to aplikacja mobilna, która funkcjonuje jako cyfrowy portfel każdego obywatela Polski. Zawarte są w niej też różne moduły umożliwiające załatwienie niektórych spraw urzędowych. Niedawno została wydana nowa wersja apki – mObywatel 2.0 – dzięki której np. mDowód zrównał się uprawnieniami ze swoją plastikową wersją, a w wersji przeglądarkowej załatwić można wiele spraw urzędowych.
mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, jest już powszechnie uznawany we wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości, czyli m.in. w:
- urzędach,
- pociągach,
- czy podczas wyborów.
Wyjątkiem są lotniska i przejścia graniczne, gdzie plastikowa wersja dowodu nadal będzie jedyną honorowaną. Do tej pory banki również nie respektowały smartfonowej weryfikacji tożsamości, jednak i to uległo zmianie.
mDowód w banku
PKO Bank Polski jako pierwszy umożliwił weryfikację swojej tożsamości za pomocą mDowodu. Dzięki temu wizyta w placówce może odbyć się bez potrzeby posiadania przy sobie plastikowego dokumentu. Jak to działa?
Jak wyjaśnia PKO, aby potwierdzić swoją tożsamość, wystarczy zalogować się w aplikacji mObywatel 2.0, a następnie zeskanować kod QR udostępniony na stanowisku doradcy. Dzięki temu pracownik otrzyma w systemie informację z potwierdzeniem danych osobowych klienta, dzięki czemu możliwa będzie jego bezproblemowa obsługa.
Mamy również dobrą wiadomość dla osób, które posiadają konta w innych bankach. Od piątku, 1 września, zaczęła obowiązywać ustawa, zgodnie z którą pozostałe banki w Polsce mają obowiązek respektowania mDowodu w swoich placówkach.
Obowiązek respektowania mDowodu w aplikacji mObywatel przez instytucje finansowe oznacza, że każdy obywatel, który przyjdzie do takiej placówki, czy to firmy ubezpieczeniowej, czy banku, będzie mógł się wylegitymować mDowodem, czyli nie dojdzie do sytuacji, że ktoś nie będzie się mógł wylegitymować, bo np. zapomniał dowodu plastikowego - mówi Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel Michał Kalinowski.
Pracownicy banków mogą weryfikować tożsamość klientów legitymujących się mDowodem dzięki temu, że resort udostępnił bezpłatne narzędzie webowe, które umożliwia weryfikację cyfrowego dokumentu innej osoby. Obywatel, którego dokument jest weryfikowany, powinien korzystać z aplikacji mObywatel w wersji 4.15 lub nowszej.
Poprawki w aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel 2.0 jest także cały czas poprawiana, gdyż od momentu premiery użytkownicy zauważają w niej drobne usterki. Najnowsza łatka dotyczy autoryzacji push podczas umawiania e-wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Było wiele zgłoszeń dotyczących niepoprawnego działania usługi, za co na X (dawniej Twitterze) przeprosił sam minister cyfryzacji i zapewnił, że trwają prace nad naprawą kolejnych niedogodności.
Zobacz również:

Oto najcenniejsze marki na świecie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?