Dr Grzegorz Biliński prelegentem na międzynarodowej konferencji w Toruniu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dr Grzegorz Biliński planuje wkrótce zrealizowanie projektu badawczego na temat neurorehabilitacji pacjentów w śpiączce.
Dr Grzegorz Biliński planuje wkrótce zrealizowanie projektu badawczego na temat neurorehabilitacji pacjentów w śpiączce. Fot. Paweł Stauffer
Przedstawiciel uczelni medycznej mówił o opiece nad pacjentem w śpiączce podczas międzynarodowej konferencji w Toruniu.

Drugą międzynarodową konferencję „Zaburzenia świadomości - Wyzwania XXI wieku” organizowała Fundacja Światło we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencja skierowana była przede wszystkim do pracowników służby zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów), ale także wykładowców akademickich, osób zaangażowanych w planowanie działań, profilaktykę, terapię, rehabilitację i opiekę nad pacjentami z zaburzeniami świadomości oraz ich rodzin.

Doświadczeniami z tego zakresu dzielili się prelegenci z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. Jednym z wykładowców był dr Grzegorz Biliński, fizjoterapeuta, wykładowca Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu i prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej, które pod swą opieką ma także pacjentów w stanie śpiączki oraz organizuje kursy stymulacji bazalnej, terapii wykorzystywanej w pracy z osobami z ciężkimi zaburzeniami świadomości.

- W Toruniu mówiłem o praktycznych aspektach neurorehabilitacji osób w śpiączce - relacjonuje dr Grzegorz Biliński. - Podstawą w niej jest zmiana podejścia do pacjenta. Dotychczas panowało przekonanie, że z takim pacjentem nie ma kontaktu.
Tymczasem wyniki badań, które przedstawił dr Marek Binder z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dowodzą, że badanie EEG i rezonansem wykazują, że w 40 procentach przypadków ocenianych jako brak kontaktu postawiono złą diagnozę. Osoby te odbierały bodźce, ale nie potrafiły na nie odpowiedzieć. Nie mając więc kompletnych badań, powinniśmy założyć, że pacjent rozumie, co się do niego mówi - kontynuuje dr Biliński.

Opolski fizjoterapeuta podkreślał podczas swojego wykładu w Toruniu, jak istotne jest w terapii osób z zaburzeniami świadomości podejście do pacjenta i znaczenie dotyku.

- Priorytetem powinno być rozwiązanie podstawowych problemów neurologopedycznych, a w dalszej kolejności praca nad usprawnieniem organizmu - ocenia dr Biliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska