Dr Jolanta Maj z Wydziału Ekonomii i Zarządzania...

  Dr Jolanta Maj z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej prowadzi badania nad zarządzaniem różnorodnością w firmach

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Im bardziej różnorodny zespół pracowników, tym większe zyski może osiągnąć firma. Do takiego wniosku doszła dr Jolanta Maj, autorka badań nad zarządzaniem różnorodnością w firmach, jedynych tego typu na Opolszczyźnie.
  Zdaniem dr Jolanty Maj z punktu widzenia przedsiębiorstw i zmian demograficznych następujących w Polsce bardzo ważne jest dobre zarządzanie zespołami,

  Zdaniem dr Jolanty Maj z punktu widzenia przedsiębiorstw i zmian demograficznych następujących w Polsce bardzo ważne jest dobre zarządzanie zespołami, które tworzą ludzie w różnym wieku ©archiwum prywatne

  Zarządzanie różnorodnością w firmach to budowanie świadomości i tolerancji na różnice między ludźmi w celu osiągnięcia większego zysku. W pierwszym etapie badań udział wzięło ponad 200 Polaków i obcokrajowców. - Nasilające się migracje pracowników m.in. z Ukrainy, zachodu Europy, ale też Indii, Nepalu czy Bangladeszu powodują, że do tej pory raczej jednorodne polskie społeczeństwo, staje się coraz bardziej zróżnicowane - wyjaśnia dr Jolanta Maj. - Stwarza to szereg wyzwań, ale stanowi też ogromną szansę dla firm.

  Różnorodność objawia się nie tylko w pochodzeniu, ale także wieku: w 2050 r. połowa Polaków będzie miała powyżej 52 lat. Już teraz na rynku pracy aktywne są cztery generacje pracowników, które nie zawsze potrafią się porozumieć.
  - Powoli dołącza piąta, osoby urodzone po 1995 r., które nie znają życia bez Internetu i nie pamiętają Polski sprzed akcesji do Unii Europejskiej - analizuje dr Maj. - To wymaga zmiany w sposobie zarządzania kadrami.

  Najmłodsza generacja to osoby bardziej roszczeniowe, dla których nie zawsze najważniejsza jest wysokość zarobków, ale elastyczność i możliwość podejmowania nowych wyzwań. To pokolenie, które szybko nudzi się rutynowymi zadaniami.

  Zdaniem dr Maj menedżerowie polskich firm nie zawsze mają wiedzę, w jaki sposób wykorzystać umiejętności i doświadczenie starszego pracownika oraz nowe pomysły osoby młodej, a pracownicy w różnym wieku nie zawsze chętnie ze sobą pracują. Podobnym wyzwaniem jest praca w grupach wielonarodowościowych.

  - Badania i praktyka pokazały, że odpowiednio wdrożone zarządzanie różnorodnością sprzyja generowaniu nowych pomysłów, innowacyjności, a budowanie lepszej, bardziej otwartej i tolerancyjnej atmosfery w pracy przekłada się na większe zadowolenie pracowników i w efekcie większe zyski firmy - wyjaśnia dr Jolanta Maj.

  Efektem badań będzie opracowanie propozycji zarządzania zespołami, które będzie można wykorzystać w przedsiębiorstwach.

  Zobacz: Opolskie dla biznesu (04.02.2019)

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Partnerzy

  Sponsorzy

  gorażdże

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!