Dr Jolanta Maj z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej prowadzi badania nad zarządzaniem różnorodnością w firmach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zdaniem dr Jolanty Maj z punktu widzenia przedsiębiorstw i zmian demograficznych następujących w Polsce bardzo ważne jest dobre zarządzanie zespołami, które tworzą ludzie w różnym wieku
Zdaniem dr Jolanty Maj z punktu widzenia przedsiębiorstw i zmian demograficznych następujących w Polsce bardzo ważne jest dobre zarządzanie zespołami, które tworzą ludzie w różnym wieku archiwum prywatne
Im bardziej różnorodny zespół pracowników, tym większe zyski może osiągnąć firma. Do takiego wniosku doszła dr Jolanta Maj, autorka badań nad zarządzaniem różnorodnością w firmach, jedynych tego typu na Opolszczyźnie.

Zarządzanie różnorodnością w firmach to budowanie świadomości i tolerancji na różnice między ludźmi w celu osiągnięcia większego zysku. W pierwszym etapie badań udział wzięło ponad 200 Polaków i obcokrajowców. - Nasilające się migracje pracowników m.in. z Ukrainy, zachodu Europy, ale też Indii, Nepalu czy Bangladeszu powodują, że do tej pory raczej jednorodne polskie społeczeństwo, staje się coraz bardziej zróżnicowane - wyjaśnia dr Jolanta Maj. - Stwarza to szereg wyzwań, ale stanowi też ogromną szansę dla firm.

Różnorodność objawia się nie tylko w pochodzeniu, ale także wieku: w 2050 r. połowa Polaków będzie miała powyżej 52 lat. Już teraz na rynku pracy aktywne są cztery generacje pracowników, które nie zawsze potrafią się porozumieć. - Powoli dołącza piąta, osoby urodzone po 1995 r., które nie znają życia bez Internetu i nie pamiętają Polski sprzed akcesji do Unii Europejskiej - analizuje dr Maj. - To wymaga zmiany w sposobie zarządzania kadrami.

Najmłodsza generacja to osoby bardziej roszczeniowe, dla których nie zawsze najważniejsza jest wysokość zarobków, ale elastyczność i możliwość podejmowania nowych wyzwań. To pokolenie, które szybko nudzi się rutynowymi zadaniami.

Zdaniem dr Maj menedżerowie polskich firm nie zawsze mają wiedzę, w jaki sposób wykorzystać umiejętności i doświadczenie starszego pracownika oraz nowe pomysły osoby młodej, a pracownicy w różnym wieku nie zawsze chętnie ze sobą pracują. Podobnym wyzwaniem jest praca w grupach wielonarodowościowych.

- Badania i praktyka pokazały, że odpowiednio wdrożone zarządzanie różnorodnością sprzyja generowaniu nowych pomysłów, innowacyjności, a budowanie lepszej, bardziej otwartej i tolerancyjnej atmosfery w pracy przekłada się na większe zadowolenie pracowników i w efekcie większe zyski firmy - wyjaśnia dr Jolanta Maj.

Efektem badań będzie opracowanie propozycji zarządzania zespołami, które będzie można wykorzystać w przedsiębiorstwach.

Zobacz: Opolskie dla biznesu (04.02.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska