Droga przez mękę, ale Gwardia Opole wygrała

Mateusz Jankowski, obrotowy Gwardii.
Mateusz Jankowski, obrotowy Gwardii. Marcin Sabat
Lider 1 ligi z Opola pokonał ostatni w tabeli AZS Zielona Góra 30-24. Mecz dostarczył emocji, ale niestety niezdrowych dla graczy i kibiców Gwardii.

Choć ciężko w to uwierzyć, to w meczu awansem z ostatniej kolejki sezonu gwardziści przez kwadrans nie potrafili objąć prowadzenia z autsajderem rozgrywek. Co więcej mecz zaczęli fatalnie i przegrywali po 4. min 1-4. Goście nie wykorzytali swoich dwóch pierwszych akcji, a miejscowi czterech z pięciu.

Nasi szczypiorniści długo nie potrafili złapać rytmu, choć rywal nie prezentował się jakoś nadzwyczajnie. Potrafił jednak wykorzystać dużo błędów w defensywie gospodarzy i ich potknięcia w ataku. Do defensywy wszedł Remigiusz Lasoń, nasi poprawili też skuteczność i w 15. min Sebastian Rumniak dał co prawda Gwardii pierwsze prowadzenie 8-7, ale to sprawy nie ułatwiło.

Za chwilę nasi znów przegrywali (9-10), a w 22. min po raz pierwszy mieli dwie bramki więcej od rywala (12-10). W końcówce pierwszej części rywal miał kłopot z oddaniem rzutu, a opolanie zanotowali trzy przechwyty i wypracowali cztery bramki przewagi.

Wydawało się, że po przerwie zejdzie dziwne spętanie, a może rywal zwyczajnie "pęknie". Tak się jednak nie stało. W ciągu 14. minut drugiej połowy Gwardia zdobyła ledwie cztery bramki, a za chwilę rywal po rzucie Wojciecha Matuszaka doprowadził do remisu 22-22. Nasi często nie potrafili pokonać dobrze spisującego się między słupkami Marka Kwiatkowskiego, gubili się też w obronie.
W kluczowym momencie wykazali jednak większe doświadczenie i spokój. Po dwóch dobrych akcjach pod własną bramką, dwa razy nie pomylił się Wojciech Trojanowski, dwie piłki odbił Buchcic i 21 wygrana w sezonie Gwardii stała się faktem.

PE Gwardia Opole - AZS Zielona Góra 30-24 (18-14)
Gwardia: Buchcic, Zając - Swat 4, Trojanowski 5, Knop 5, Rumniak 5, Zeljic 1, Mokrzki, Jankowski 3, Całujek, Prokop, Simic 5, Lasoń 2. Trener Rafał Kuptel.
AZS: Kwiatkowski, Mielczarek - Zieniewicz 5, Nieradko 5, Orliński 1, Książkiewicz 1, Cenin, Łuka 1, Karp, Jaskowski 3, Szarłowicz, Bedryc 1, Matuszak 5, Góral 2. Trener Bronisław Maly.
Sędziowali: Jarosław Budzianowski (Gliwice) i Krzysztof Pytlik (Siemianowice); Kary: Gwardia - 10 min; AZS - 8 min; Widzów 450.