Dwa medale reprezentantów Opolszczyzny na mistrzostwach Polski

Grzegorz Haliczyn
a
W miniony weekend w Lublinie odbyły się mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Nasz region reprezentowała dziesiątka z czego ósemka z AZS-u Politechniki Opolskiej, a dwóch z nich zdobyło medale.

Zawody zaczęły się dla naszych wręcz wyśmienicie. Konkurencją otwierającą był chód na 10 000 m. Wniej nie zawiódł Dawid Tomala, który spisał się jeszcze lepiej niż ktokolwiek oczekiwał i zdobył złoto.

- Pobiłem swój rekord życiowy, a to nie zdarza się codziennie, musiałem na to poczekać ładnych parę lat – nie krył sam zainteresowany. - Jestem z siebie zadowolony, tym bardziej, że dwa tygodnie temu w Bratysławie udało mi się poprawić rekord Polski na dystansie 3 000 m, który wcześniej należał do Roberta Korzeniowskiego - radował się i przyznawał, iż teraz czeka na mistrzostwa Europy w Berlinie.

Dobry start AZS-u przyniósł duże nadzieje na kolejne krążki w następnych startach. Dopiero jednak drugiego dnia wywalczył je inny opolanin Bartłomiej Stój. 23-letni dyskobol koniec końców wytrzymał nerwy, bo choć wykonał sześć rzutów, z których tylko jeden był udany, to był na tyle dobry, że dał mu trzeci wynik w stawce. Wyprzedzili go tylko bardzo doświadczeni 35-letni Piotr Małachowski i 31-letni Dawid Urbanek.

Z kolei zawodnikiem, który znalazł się blisko podium był Kamil Karbowiak z Kotwicy Brzeg. Startował on w konkurencji zamykającej całą imprezę, czyli biegu na 5 000 m i ostatecznie zajął czwarte miejsce.

Pozostali sportowcy zajmowali dalsze pozycje. W piątek poza Tomalą wystartował Patryk Komar w trójskoku w którym zajął szóstą pozycję oraz Hubert Olczyk, który odpadł w eliminacjach biegu na 400 metrów.

W sobotę oprócz Stója swoje umiejętności mogli zaprezentować Paulina Wal (skok wzwyż, siódme miejsce), Agata Stawińska (Juvenia Głuchołazy) i Mirela Wesołowka (obie w biegu na 400 m przez płotki, gdzie zajęły kolejno piąte i siódme miejsce).

Niedziela dla naszych sportowców to jedyny dzień, w którym nie zdobyli medali. Poza Karbowiakiem wystartowała wtedy Alicja Dolińska, która zajęła siódme miejsce w skoku w biegu na 100 m przez płotki.

Ostatecznie nie wystartował skoczek wzwyż Wojciech Theiner, który nie doszedł do siebie po niedawnej operacji.