Dwa złote medale sztangistów Budowlanych Opole

Daniel Dołęga triumfował w najcięższej kategorii powyżej 105 kg.
Daniel Dołęga triumfował w najcięższej kategorii powyżej 105 kg. Sławomir Jakubowski
Łącznie na mistrzostwach Polski seniorów w Mroczy reprezentanci opolskiego klubu zdobyli cztery krążki.

Ostatni dzień mistrzostw Polski seniorów w Mroczy, czyli niedziela, przyniósł dwa złote medale dla zawodników Budowlanych Opole. Tym samym nasi reprezentanci zakończyli zawody z czterema krążkami. W piątek bowiem srebro w wadze do 105 kg wywalczył Arkadiusz Michalski, a po brązowy w tej samej kategorii sięgnął Kornel Czekiel.

W niedzielę w wadze do 85 kg zgodnie z oczekiwaniami wygrał Krzysztof Zwarycz z Budowlanych. Jego wynik w dwuboju - 336 kg był jednak bardzo przeciętny. Zaliczył tylko po jednej udanej próbie w rwaniu (153 kg) i podrzucie (183 kg). Potem w rwaniu spalił 157 i 160 kg, a w drugim boju dwa razy 188 kg. Zwarycz pod kątem ewentualnego startu w igrzyskach olimpijskich jest przygotowywany w wadze do 77 kg (w Mroczy na zawodach ważył 80 kg). Tyle, że mistrz Polski w kat. 77 kg - były zawodnik Budowlanych Krzy­sztof Szramiak (Tytan Oława) miał od Zwarycza wynik lepszy aż o osiem kilogramów. Zwarycz wyprzedził Adriana Pawlickiego (AZS Częstochowa - 331 kg) i Kacpra Ba­dziągowskiego (Tarpan Mrocza - 325 kg).

Złoty medal dość pewnie zdobył też w wadze powyżej 105 kg Daniel Dołęga. W dwuboju zaliczył 400 kg (180+220). Wyprzedził Przemysława Budka (Impuls Warszawa - 386 kg) i Krzysztofa Klickiego (Mazovia Ciechanów - 380 kg). Wynik Dołęgi pozwolił mu gładko wygrać, ale w odniesieniu do poziomu światowego i w kontekście igrzysk jest słaby.

W wadze do 62 kg startowali bracia Tomasz i Marek Komo­rowscy z MOS-u Opole. Tomasz zajął 6. miejsce (220 kg), a Marek spalił trzy próby w podrzucie i nie został sklasyfikowany.

W najbliższych dniach ma zostać ogłoszona kadra Polski na zmagania olimpijskie w Rio de Janeiro. W Mroczy świetnie w piątek spisali się bracia Zielińscy z Zawiszy Bydgoszcz. Tomasz został mistrzem kraju w wadze do 94 kg, a Adrian w wadze do 105 kg. Wydaje się, że blisko wyjazdu na igrzyska jest też Michalski. Liczyć się też powinien Bartłomiej Bonk (Budowlani). W piątek w walce o medal w wadze do 105 kg spalił wszystkie próby w rwaniu, ale na zgrupowaniach pokazywał, że jest w niezłej dyspozycji.