Dwójka akademików z Opola w kadrze na Soczi

Adam Filipowicz mimo kontuzji zajął 3. miejsce na 500 metrów i jedzie na ME.
Adam Filipowicz mimo kontuzji zajął 3. miejsce na 500 metrów i jedzie na ME. Sławomir Jakubowski
Pod nieobecność Patrycji Maliszewskiej opolanka Oliwia Gawlica wygrała zawody kwalifikacyjne do reprezentacji short tracku. Jest w niej też Adam Filipowicz.

W Gdańsku wyłoniono skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w Soczi, które odbędą się w dniach 22-24 stycznia. W efekcie rywalizacji na dystansach i w wieloboju do drużyny prowadzonej przez opolankę Annę Łukanową-Jakubowską dostali się: Oliwia Gawlica i Adam Filipowicz (AZS Politechnika Opole) oraz Natalia Maliszewska, Patrycja Markiewicz, Magdalena Warakomska, Bartosz Konopka, Rafał Anikiej i Łukasz Kuczyński (Juvenia Białystok), Michał Kłosiński i Monika Grządkowska (Stoczniowiec Gdańsk). N. Maliszewska, Warakomska i Gawlica oraz Konopko i Anikiej wystartują w konkurencjach indywidualnych i sztafecie. Pozostali pobiegną tylko w drużynach.

Gawlica okazała się w Gdańsku najlepsza w wieloboju. Na 1500 metrów przegrała tylko nieznacznie z Magdaleną Warakomską i wyprzedziła Monikę Grządkowską, a na 500 m triumfowała przed Patrycją Markiewicz i Kamilą Stormowską. Wreszcie na 1000 m opolanka, która ma już na koncie w tym sezonie start w zawodach Pucharu Świata, ponownie musiała uznać wyższość Warakomskiej i wyprzedziła Markiewicz.

W rywalizacji seniorów Filipowicz, mimo urazu, zajął w punktacji łącznej 5. lokatę, a triumfował Konopko. Zawodnik AZS-u zdecydowanie najlepiej spisał się w sprincie docierając do finału. W nim był trzeci za Konopko i Anikiejem. Ponadto na 1500 m był 12., a na 1000 m - 22.

Na lodzie zmagali się także młodzieżowcy i najmłodsi. W kategorii Junior D niespełna 12-letnia Magdalena Zych nie miała sobie równych, zwyciężając pewnie na trzech dystansach (500, 777 i 1000 m) oraz w klasyfikacji łącznej. Co więcej na najkrótszym i na najdłuższym dystansie pobiła rekordy życiowe.

Podobnie było w rywalizacji Juniorek (grupa C), w której 13-letnia Wiktoria Tkaczyk po raz kolejny nie dała szans rywalkom na trzech dystansach, wygrywając jeszcze bardziej przekonująco od młodszej koleżanki klubowej. Także Tkaczuk poprawiła „życiówkę” na 777 m. Obje dziewczyny były bezkonkurencyjne i wygrały w pięknym stylu, zapewniając sobie start w międzynarodowych zawodach Danubia Cup.