MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwujęzyczność jest fotogeniczna

Anna Konopka
W opolskiej bibliotece ustawiliśmy 10 banerów ze zdjęciami - mówi Beata Majnusz z Domu Współpracy Polsko- Niemieckiej.
W opolskiej bibliotece ustawiliśmy 10 banerów ze zdjęciami - mówi Beata Majnusz z Domu Współpracy Polsko- Niemieckiej. Anna Konopka
"Polsko-niemiecka dwujęzyczność w moim życiu" to tytuł wystawy pokonkursowej DWPN.

Ekspozycję można oglądać do końca marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

- Do udziału w konkursie zaprosiliśmy młodzież i dorosłych z całej Polski. Pod koniec minionego roku wydaliśmy publikację pokonkursową, w której zamieszczono najlepsze prace literackie, poparte przykładami fotografii. Teraz wybrane zdjęcia można oglądać w MBP w Opolu - mówi Beata Majnusz, koordynator projektu polsko-niemieckiej dwujęzyczności "Dwa to więcej niż jeden".

Na konkurs DWPN wpłynęło ok. 100 zdjęć. Najczęściej przedstawiają one zabytki, pomniki, kapliczki, cmentarze. Pojawiają się też tablice dwujęzyczne, tablice powitalne w miejscowościach, a nawet przykłady ceramiki.

- W ramach projektu wydaliśmy też pięć rodzajów pocztówek na podstawie zdjęć konkursowych. Można je nabyć w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej - dodaje Beata Majnusz.

Wśród nagrodzonych fotografii znalazły się zdjęcia uczniów z gimnazjum w Kolonowskiem. Ich praca zespołowa zdobyła drugą lokatę.

- Temat konkursu odwołujący się do tożsamości śląskiej związanej z polskością i niemieckością zaintrygował uczniów - mówi Mariola Kotula, nauczycielka, opiekun grupy laureatów. - Na swoich zdjęciach przedstawili Ślązaków, jako ludzi odznaczających się wyjątkową tożsamością, często zawartą pomiędzy polskością i niemieckością. Ich fotografie zachęcają do otwartości i do tolerancji.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska