Dymy, pioruny i rozmowy o życiu

Fot. Paweł Stauffer
Dr Dawid Siodłak z Instytutu Chemii UO pokazuje gimnazjalistom z Nysy proces destylacji.
Dr Dawid Siodłak z Instytutu Chemii UO pokazuje gimnazjalistom z Nysy proces destylacji. Fot. Paweł Stauffer
Kilka tysięcy uczniów zwiedziło w piątek pracownie i laboratoria opolskich uczelni. Największą furorę robiły pokazy fizyczne i chemiczne.

SONDA

SONDA

Co się najbardziej podobało

Piotr Kanik, licealista z I LO w Opolu:
- Na własne oczy zobaczyłem, jak wygląda prąd, ale najbardziej podobały mi się sztuczne pioruny. Pan z politechniki bardzo ciekawie o nich opowiadał. Dowiedziałem się, że temperatura pioruna jest pięć razy wyższa niż temperatura Słońca. Na pewno przyjdę w niedzielę na plac Kopernika, bo tam będzie można zobaczyć wszystkie atrakcje w jednym miejscu. Mam nadzieję, że będzie ładna pogoda, bo chciałbym obejrzeć plamy na Słońcu.

Dominika Sadowska, gimnazjalistka z PG nr 2 w Nysie:
- Laboratoria chemiczne są fascynujące. Liczyłam na to, że zobaczę tu wiele ciekawych eksperymentów, jakich w szkole się nie robi, i nie zawiodłam się. Np. malowaliśmy obrazki bezbarwnym pisakiem, a potem pan popsikał to jakąś substancją i one zrobiły się kolorowe. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwi chemicy - dostaliśmy białe fartuchy i specjalne okulary. Cieszę się, że niektóre doświadczenia mogłam sama wykonać. To najlepszy sposób, by się czegoś nauczyć.

Elżbieta Abramowicz, nauczycielka chemii w PG nr 2 w Nysie:
- Na festiwalu wybrałam to, co najbliższe sercu, a więc pokazy chemiczne. Przywiozłam tu pierwszoklasistów, którzy dopiero zaczynają się uczyć prawdziwej chemii. Chciałam, żeby poznali jej smak w poważnych murach uniwersyteckich, bo to robi dodatkowe wrażenie i mam nadzieję, że będzie dla nich zachętą do nauki. Organizatorzy spisali się na medal. Pokazy były bardzo interesujące - wybuch, kolorki, dymy - a więc to wszystko, co uczniów najbardziej fascynuje.

Trzydniowy III Opolski Festiwal Nauki rozpoczął się od dnia otwartego na uczelniach. Od rana pod politechnikę i uniwersytet ściągały tłumy uczniów, nie tylko z Opola. Autokarami przyjechała młodzież z Nysy, Paczkowa, Grodkowa, Gogolina, Łosiowa (100-osobowa grupa z gimnazjum). Organizatorów, którzy liczyli przede wszystkim na starszych uczniów - potencjalnych studentów - zaskoczyły liczne grupy z podstawówek.

- Już wiemy, że w przyszłym roku musimy zorganizować mniej wykładów, a więcej pokazów dla najmłodszych - zapowiada dr Aleksandra Żurawska, prorektor Politechniki Opolskiej.
Tę uczelnię odwiedziło blisko 4 tysiące uczniów, o tysiąc więcej niż przed rokiem. Warsztaty z negocjacji trzeba było przedłużyć o godzinę, ale prawdziwą furorę zrobiły pokazy wyładowań elektrycznych. Pioruny, a właściwie 6-centymetrowe piorunki (te prawdziwe mają nawet kilkanaście kilometrów długości) wywoływał za pomocą generatora udarowego Sebastian Borucki z Instytutu Elektroenergetyki PO. Jednocześnie tłumaczył, dlaczego podczas burzy widzimy błysk (bo rozgrzane powyżej 800 stopni powietrze zaczyna świecić) i słyszymy huk (bo rozprężające się pod wpływem wysokiej temperatury powietrze pokonuje barierę dźwięku).
Blisko 600 uczniów przewinęło się przez laboratoria Instytutu Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Uczniowie byli zachwyceni, mogąc samodzielnie wykonać najprostsze doświadczenia. Dr Dawid Siodłak tłumaczył, na czym polega ekstrakcja (każdy z nas robi ją na co dzień, parząc herbatę), krystalizacja, destylacja i metoda chromatografii, pozwalająca na rozdzielenie zmieszanych barwników. Największy entuzjazm wywołało jednak dolewanie wody do ciekłego azotu, co spowodowało jego obfite i bardzo efektowne parowanie.
Ponad 500 uczniów odwiedziło wydział ekonomiczny, gdzie nie tylko można się było dowiedzieć, ile nas będzie za kilka lat, gdzie będziemy pracować i jaką rolę odgrywa kolor w reklamie, ale też można było z bliska obejrzeć motory marki Harley-Davidson.
Wszelkie oczekiwania organizatorów przeszło zainteresowanie wydziałem teologicznym, gdzie m.in. dyskutowano o problemach młodych ludzi.

- W ubiegłym roku odwiedziło nas zaledwie 40 osób - przypomina ks. prof. Zygfryd Glaeser. - Teraz optymistycznie liczyliśmy na trzystu gości, a zjawiło się ponad… siedmiuset.
Dziś na festiwalu dwie debaty panelowe, którymi opolskie środowisko naukowe włączy się w obchody Dnia Nauki, a w niedzielę uczeni zapraszają wszystkich opolan na piknik naukowy na placu Kopernika.
Weekend z opolską nauką

Sobota 17 września
Ogólnopolski Dzień Nauki - dyskusje panelowe
10.00 - 12.00 "Jak uciec przed rakiem?" - moderator: dr hab. n. med. Janusz Kubicki (Collegium Maius UO, Aula Błękitna, pl. Kopernika)
13.00 - 15.00 "Wady postawy u dzieci" - moderator: prof. Jan Szczegielniak (PO, ul. Katowicka 48, aula)
Biblioteka Główna UO (ul. Strzelców Byt. 2), godz. 9.00 - 15.00
* Przysposobienie biblioteczne dla uczniów gimnazjów i liceów
* Postać książki na przestrzeni wieków - wystawa
* Publikacje naukowe pracowników Wydziału Filologicznego - wystawa
Wydział Filologiczny UO (Collegium Maius, pl. Kopernika)
11.00-11.30 - Norwid multimedialny - prezentacja
11.30-12.00 - Polonistyczne Koło Naukowe - prezentacja
12.00-12.30 - "Lokomotywa" Tuwima po niemiecku i rozmowy o germanistyce
10.00-15.00 - wystawa publikacji naukowych (książki nowe i najnowsze)
Wydział Historyczno-Pedagogiczny UO (Collegium Maius, pl. Kopernika)
10.00-17.00 - spektakle teatralne (ul. Oleska, Klub Akademicki)
18.00 - koncert (dziedziniec Collegium Maius, pl. Kopernika)
19.00-22.00 - Prezentacja filmów eksperymentalnych Instytutu Sztuki
Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UO (ul. Oleska 48)
14.00-15.00 - "Zrozumieć świat" - wykład, pokaz doświadczeń fizycznych (sala 249)
14.00-15.00 - "Polimery inteligentne" - prezentacja multimedialna (sala 154)
16.00-17.30 - "Fizyka w medycynie" - wykład (sala 249)
Wydział Teologiczny UO
10.00-14.00 - wystawy śląskiej rzeźby gotyckiej i rzemiosła artystycznego (Muzeum Diecezjalne, od ul. Książąt Opolskich)
11.00-14.00 - Spotkania dyskusyjne ze studentami i wykładowcami, zwiedzanie wydziału, Wyższego Seminarium Duchownego, kościoła akademickiego (ul. Drzymały 1a)
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa
15.00-19.00 - cykl wykładów na temat zdrowia i osiągnięć medycyny (ul. Katowicka 48, aula)
Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego
18.00 - Koncert ewangelizacyjny (dziedziniec Collegium Maius, pl. Kopernika)

Niedziela, 18 września
Spotkanie mieszkańców Opola z nauką - piknik naukowy
10.00 -15.00 - imprezy w namiotach na pl. Kopernika, w Collegium Maius oraz Collegium Minus (m.in. doświadczenia fizyczne, pokazy chemików, obserwacje astronomiczne, warsztaty pedagogiczne, badania słuchu, konsultacje na temat wad postawy i sprawności fizycznej, pokazy i gry sportowe, wystawy, występy artystyczne)
10.00-13.00 - wykłady i prezentacje Politechniki Opolskiej (ul. Katowicka 48, ul. Mikołajczyka 5)
10.30 i 13.30 - Wycieczka do Krasiejowa (zbiórka za sceną na pl. Kopernika)
12.00-14.00 - wystawy śląskiej rzeźby gotyckiej i rzemiosła artystycznego (Muzeum Diecezjalne, od ul. Książąt Opolskich)
14.30 - Koncert organowy w katedrze opolskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska