- Czy nowy dyrektor inkubatora przedsiębiorczości przy WSB szykuje jakieś zmiany?
- Z całą pewnością poszerzy się zakres wsparcia, jakie otrzymują startupy, czyli tymczasowe, działające w AIP firmy.
Trzon działalności pozostanie bez zmian. AIP ma być miejscem, gdzie można przetestować swój pomysł biznesowy za 250 zł miesięcznie, korzystając przy tym z pomocy prawnej i księgowej oraz dostępu do biura.
- Jakie macie plany na najbliższy rok?
- Bardzo ambitne. Po pierwsze chcemy systematycznie organizować dwa darmowe szkolenia w każdym miesiącu dla wszystkich zainteresowanych. Od stycznia zaczynamy także wdrażać program mentoringu dla młodych przedsiębiorców, którzy zakładają u nas swoje firmy.
Chcemy również zorganizować imprezę promującą przedsiębiorczość. To ma być połączenie szkoleń, targów i być może debaty. Do organizacji tego przedsięwzięcia zaprosimy wszystkie uczelnie wyższe i inkubatory przedsiębiorczości w województwie oraz instytucje otoczenia biznesu. Dodatkowo będziemy pomagali młodym ludziom i ich Startup-om w rozwoju biznesowym poprzez inwestycje w nowe firmy, zarówno w ramach funduszu AIP Seed Capital, jak i poprzez organizację indywidualnych spotkań z inwestorami. Planujemy też stworzyć platformę pomiędzy wszystkimi instytucjami okołobiznesowymi w województwie. Rozwój przedsiębiorczości to przecież nasz wspólny cel.
- Ile osób do tej pory korzysta z waszej pomocy i na czym ona polega?
- W AIP jest obecnie 18 młodych przedsiębiorców testujących swoje pomysły na biznes.
Działają oni w różnych branżach, od firm typowo handlowych, poprzez agencje interaktywne i reklamowe, po studio nagraniowe. Kolejna osoba prowadzi działalność w zakresie automatyki przemysłowej, a inna sprzedaje komponenty do produkcji głośników oraz produkuje zestawy audio dla melomanów. Pomagamy im na różne sposoby. Pierwszy to preinkubacja, czyli możliwość prowadzenia swojej firmy w AIP. Najlepsze z nich kierujemy do programu Seed Capital, w którym można zdobyć 100 tys. zł na rozwój swojego pomysłu. Na inwestycje mają szansę również osoby, które od tej pory nie prowadziły Startup-u w AIP.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam na indywidualne spotkanie.
- Kto się może zgłosić?
- Każdy, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Wystarczy pomysł i chęć poprowadzenia biznesu. Co ważne, pomysł nie musi być innowacyjny. Doskonale sprawdzają się też "zwykłe" pomysły.
* Piotr Habowski jest związany z AIP przy WSB w Opolu od kwietnia 2010 roku. Wicedyrektorem był przez ponad dwa i pół roku. Wcześniej działał w Studenckim Forum BCC.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?