Dzień Kobiet. Kobiety są solidne w spłacie kredytów mieszkaniowych, a także mniej zadłużone niż mężczyźni

Maciej Badowski
Wśród niemal 2,7 mln nierzetelnych dłużników jest 1 024 445 kobiet, a mężczyzn o ponad 630 tys. więcej.
Wśród niemal 2,7 mln nierzetelnych dłużników jest 1 024 445 kobiet, a mężczyzn o ponad 630 tys. więcej. pixabay.com
Prawie 102 tys. kobiet zdecydowało się w latach 2020 – 2022 kupić nieruchomości na kredyt, który w całości spłacają same, poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Co ciekawe, okazuje się, że regulują raty lepiej niż spłacający kredyt w pojedynkę mężczyźni. Kobietom trudniej o duży portfel, łatwiej jednak o mniejsze zaległości. Z badań dla BIG InfoMonitor wynika, że to one zdecydowanie rzadziej wpadają w pętlę zadłużenia, a suma ich zaległości wynosząca około 25 mld zł jest ponad dwukrotnie niższa niż mężczyzn.

Spis treści

Ponad 100 tys kobiet zaciągnęło kredyt mieszkaniowy w pojedynkę

W ciągu ostatnich trzech lat decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego w pojedynkę podjęło 232 112 osób w Polsce. Łączna wartość tych kredytów wyniosła 66,8 mld zł – wynika z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej. 44 proc. tej grupy stanowią kobiety, czyli 101,8 tys. osób. Średnia wartość indywidualnego kredytu hipotecznego pań wynosiła 265 158 zł. To kwota niższa o 9 proc. od średniej wartości jednoosobowego kredytu mieszkaniowego panów.

– Nie ulega wątpliwości, że kredyt to poważne obciążenie dla domowego budżetu. I statystycznie jest to większe wyzwanie dla pań niż panów. Wpływa na to dysproporcja w wysokości wynagrodzeń, tzw. „gender pay gap”. Według metodologii i szacunków GUS wynosi on 4,8 proc., choć w przedsiębiorstwach prywatnych jest zdecydowanie wyższy. Wartość miesięcznych dochodów i kosztów utrzymania gospodarstwa domowego przekłada się na zdolność kredytową. Mniej kobiet może sobie pozwolić na kredyt w ogóle, a tym bardziej podjąć decyzję o zaciągnięciu wieloletniego kredytu mieszkaniowego w pojedynkę – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Najwięcej kredytów wśród kobiet z Mazowsza

Niemal co czwarta (27 proc.) kobieta samodzielnie zaciągająca kredyt mieszkaniowy w okresie ostatnich trzech lat pochodziła z miejscowości pow. 500 tys. mieszkańców. Co ciekawe, wraz z liczbą mieszkańców maleje udział kobiet, które w pojedynkę zdecydowały się na taki krok. W miastach pomiędzy 10 - 25 tys. mieszkańców było ich już (17 proc.), a w miastach liczących do 10 tys. osób - 10 proc.

Dzień Kobiet. Kobiety są solidne w spłacie kredytów mieszkaniowych, a także mniej zadłużone niż mężczyźni
Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Wśród kobiet, które indywidualnie zaciągnęły kredyt hipoteczny, przeważają mieszkanki woj. mazowieckiego (21 proc.). To łącznie 21 585 pań, które podjęły się samodzielnego sfinansowania nieruchomości. Dwa razy mniej takich kredytobiorczyń mieszka na Dolnym Śląsku, 10 tys., a więc plasują się pod tym względem na drugim miejscu. Najmniej pań, które samodzielnie zaciągnęły kredyt hipoteczny to mieszkanki woj. świętokrzyskiego, których było tylko 1 666.

Kobiety lepiej radzą sobie ze spłatą kredytu w pojedynkę

Na 101,8 tys. Polek, spłacających swoje kredyty mieszkaniowe, 820 pań spóźniło się o 30 dni ze spłatą raty na czas. Stanowią one 0,8 proc. wszystkich kredytobiorczyń, posiadających w pojedynkę kredyt na nieruchomość. Dla porównania, spóźnialskich mężczyzn było 1451, a ich odsetek w łącznej liczbie spłacających hipotekę „sam na sam” wynosił 1,1 proc.

W ujęciu geograficznym najgorzej z terminową spłatą radzą sobie mieszkanki woj. łódzkiego i zachodniopomorskiego. W przypadku tych dwóch regionów, 1,2 proc. pań spóźnia się ze spłatą swojego kredytu mieszkaniowego przynajmniej 30 dni.

– Wśród kobiet, które same zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w 2020 r. udział opóźnień dotyczy 1,2 proc. zobowiązań. Dla kredytów z 2021 r. udział ten spadł do 0,7 proc., a z najmłodszego rocznika, czyli z 2022 r. wynosił 0,2 proc. Zjawisko to jest naturalne i potwierdza, że im starszy kredyt, tym większe prawdopodobieństwo pogorszenia się jego jakości – tłumaczy prof. Rogowski.

Wśród pięciu niesolidnych dłużników są tylko dwie kobiety

Wśród niemal 2,7 mln nierzetelnych dłużników jest 1 024 445 kobiet, a mężczyzn o ponad 630 tys. więcej (1 655 628). Panie stanowią 38 proc. ogółu dłużników. Pozostają też w mniejszości, nawet po odjęciu z puli dłużników niepłacących alimentów, których jest blisko 288 tys., a w tym 95 proc. to ojcowie. Kobiety mają też mniej długów, nie tylko łącznie, co jest zrozumiałe, bo jest ich mniej, ale niższy jest też ich przeciętny dług – wynika z badań dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Dzień Kobiet. Kobiety są solidne w spłacie kredytów mieszkaniowych, a także mniej zadłużone niż mężczyźni
BIG InfoMonitor i BIK

Średnia zaległość wynosi 24 467 zł, a przeterminowany dług mężczyzn to 32 495 zł. W sumie w grę wchodzi ponad 25 mld zł zaległości kredytowych i pozakredytowych kobiet wobec 53,8 mld zł w przypadku mężczyzn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Kobiet. Kobiety są solidne w spłacie kredytów mieszkaniowych, a także mniej zadłużone niż mężczyźni - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska