Dzień Serca w Opolu. 200 osób skorzystało z darmowych badań. Musieli przejść "ścieżkę profilaktyczną"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzień Serca w Opolu.
Dzień Serca w Opolu.
Bezpłatne badania w kierunku chorób serca, konsultacje specjalistów i warsztaty zdrowego żywienia przyciągnęły w sobotę wielu opolan do "białego miasteczka" na placu Kopernika.

- Zorganizowaliśmy ścieżkę profilaktyczną od namiotu do namiotu, gdzie można było zbadać ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu, określić stan tętnic obwodowych. To podstawowe badania, które pozwalają określić ryzyko sercowo-naczyniowe, czyli prawdopodobieństwo zachorowania na poważną chorobę układu krążenia – mówi dr Piotr Feusette, zastępca kierownika oddziału kardiologicznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Takie imprezy są po to, żeby lekarze mieli mniej pracy, a nasi pacjenci żyli dłużej i w lepszej kondycji.

W namiocie startowym ścieżki profilaktycznej na opolan czekało 200 kart do kolejnych badań. Mieszkańcy miasta, głównie seniorzy, stanęli w całkiem pokaźnych kolejkach. Po dwóch godzinach zdrowotnego pikniku wydano już 150 kart, a chętni wciąż przybywali. Organizatorzy byli zachwyceni frekwencją, a opolanie impulsem to troski o własne zdrowie.

- To świetny pomysł. Darmowe badania w jednym miejscu, na wyniki nie trzeba czekać i jeszcze wszystko można skonsultować od razu ze specjalistą. Tak powinna wyglądać cała służba zdrowia. Żal byłoby nie skorzystać - powiedziała 68-letnia pani Alina z Opola.

Lekarzy cieszyła spora frekwencja.

- Trzeba zacząć się badać po przekroczeniu czterdziestki. Wykrycie ryzyka chorób pozwala wdrożyć właściwe postępowanie i przedłużyć trwanie w dobrej kondycji. Choroby serca to choroby cywilizacyjne. Profilaktyka, właściwa dieta, codzienna aktywność, unikanie papierosów to proste recepty na zdrowie, trzeba je tylko stosować - podkreśla prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii USK.

Najczęstszą przyczyną zgonów Polaków są choroby układu krążenia. - Ale to my zabijamy nasze serca, a nie one nas - mówi dr Piotr Feusette.

Dzień Serca zorganizowany został przez USK w Opolu, Wydział Lekarski Uniwersytetu Opolskiego i Oddział Opolski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie