Dziennikarze też gotują

Redakcja
Smakołyki przygotowane przez pracowników nto i Pro Media (wydawcy "Nowej Trybuny Opolskiej”) zniknęły w  okamgnieniu.
Smakołyki przygotowane przez pracowników nto i Pro Media (wydawcy "Nowej Trybuny Opolskiej”) zniknęły w okamgnieniu.
Wszyscy, którzy odwiedzili w niedzielę ok. 16.30 stoisko nto podczas Festiwalu Opolskich Smaków, mieli okazję się o tym przekonać. Smakołyki przygotowane przez pracowników nto i Pro Media (wydawcy "Nowej Trybuny Opolskiej") zniknęły w okamgnieniu.

Był wśród nich chleb Ewy Bilickiej z dżemem brzoskwiniowym z nutą pomarańczy, pasta aglio con olio Anny Grudzkiej, sernik z migdałami Mireli Kaczmarek i makowiec na cytrynowym cieście żony red. Krzysztofa Ogioldy. Przepisy obiecaliśmy opublikować w sieci. I słowa dotrzymujemy!

Chleb Ewy Bilickiej
Pół kilo mąki (mieszam pszenną z żurkową w proporcjach 3:2), ale można używać gotowych mieszanek. Do tego dosypuję łyżeczkę soli, nasionka (jakie akurat mam: słonecznik, dynia, siemię lniane) albo pokrojone suszone śliwki, płatki owsiane itp.).
Około 10 g świeżych drożdży rozpuszczam w letnim mleku zmieszanym z wodą, dolewam resztę mleka z wodą (w sumie 2 niecałe szklanki). I wyrabiam ciasto drożdżowe: energicznie, zamaszyście, żeby się dobrze napowietrzyło.

Jeśli jest za suche - dolewam kapkę wody, jeśli za mokre - dosypuję odrobinę mąki. Jak już je dobrze wyrobię (a trwa to z 10-15 minut), zostawiam w misce pod przykryciem na pół godziny. Niech rośnie.

Następnie lekko zagniatam na desce, formuję podłużny bochenek przekładam do natłuszczonej i posypanej mąką podłużnej formy (ciasto zajmuje około połowy formy). Zostawiam w foremce pod przykryciem na kwadrans. W tym czasie rozgrzewa się piekarnik. Piekę w temperaturze 180 stopni (termoobieg) przez 40-45 minut (trzeba wyczuć jak piecze Twój piekarnik).

Wystawiam i zwykle chlebek jest zjadany zanim całkiem wystygnie (mimo że ma wtedy mocno chrupiącą, czyli twardą, skórkę). Zachodu jest o wiele więcej, niż przy korzystaniu z maszynki do pieczenia chleba - ale warto!

Dżem brzoskwiniowy z nutką pomarańczy Ewy Bilickiej
Brzoskwinie sparzam i obieram ze skórek (nie za dokładnie, bo resztki tych skórek w dżemie są baaardzo smaczne), wyciągam pestki i owoce, trochę rozgniatam (metalową gniotką do ziemniaków). Gotuję w garnku ekspresowo z żelfixem 1:2 i z cukrem (czyli na kilo odpestkowanych owoców - pół kilo cukru). Po wyłączeniu gazu dodaję parę kropli aromatu pomarańczowego i soku z połowy małej cytryny. Przekładam szybko do słoików, zakręcam i odstawiam słoiki na kwadrans do góry dnem.
Sernik migdałowo-miodowy na maślance Mireli Kaczmarek
- 200 g cukru
- 1 kg sera białego trzykrotnie mielonego
- 5 jajek (oddzielone białka od żółtek)
- 4 łyżki miodu (najlepiej prawdziwego) + 2 łyżki do polania sernika
- 100 g mielonych migdałów
- 80 g mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 500 ml maślanki
- płatki migdałowe

W dużej misce wymieszać ser, żółtka, cukier, mielone migdały, obie mąki, maślankę i miód. Gdy wszystkie składniki zostaną połączone, ubić w osobnej misce białka i połączyć z masą serową. Tortownicę 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wylać masę serową. Piec w 160 stopniach przez około godzinę (w zależności od piekarnika ten czas może być krótszy lub dłuższy). 20 minut przed końcem pieczenia wyłączyć piekarnik i uchylić drzwiczki. Zostawić sernik w piekarniku do całkowitego wystudzenia. Zimny sernik polać podgrzanym miodem. Wstawić do lodówki.

Sernik z pianką Marka Chojnackiego
Na ciasto:
- 2,5 szklanki mąki
- 15 dkg margaryny (trzy piąte kostki)
- 15 dkg cukru pudru (3 duże łyżki)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki śmietany

Całość zagniatamy i układamy na blaszce robiąc dookoła brzegi .
Sernik
- 1 kg sera
- 1,5 szklanki cukru
- 2 jajka całe i 4 żółtka (białka zostawiamy osobno)
- cukier waniliowy
- 2 budynie (śmietankowe, waniliowe, sypałem też czekoladowe)
- 0,5 szklanki oleju
- 2 szklanki mleka

Jajka + żółtka + cukier ucieramy mikserem na puszystą masę. Dodajemy zmielony ser (mielimy sami lub kupujemy gotowy do wypieków w wiaderku). Następnie powoli, żeby się dobrze wymieszały składniki, dosypujemy budynie, wlewamy olej i na koniec dolewamy do całości mleko. Powinna wyjść puszysta płynna masa.

Wylewamy ją na surowe ciasto. Wstawiamy całość do piekarnika na ok. 60 min. w temperaturze około 180 stopni.

Idziemy na piwo albo na "M-jak miłość", ale jesteśmy czujni i po 50 minutach wracamy do kuchni.

Pianka
- białka z 4 jajek
- szklanka cukru
- łyżka mąki ziemniaczanej

Ubijamy pianę z białek, gdy już nie wypada z naczynia powoli ciągle ubijając wsypujemy do piany cukier, a następnie powoli dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej. Otrzymujemy bardzo plastyczną białą masę, jak na bezy. Wyciągamy upieczony sernik z pieca, na gorący wykładamy naszą masę z białek rozprowadzając ją równomiernie po powierzchni i ponownie wstawiamy do piekarnika na 15 min.
Pasztet z soczewicy Anity Koszałkowskiej
(przepis na małą blaszkę lub keksówkę)

Na patelni usmażyć dwie cebulę na sporej ilości oliwy, do której należy dodać przyprawy:
- kmin rzymski
- kardamon
- chili
- cynamon (sypki lub w lasce)
- curry
- anyż
- kolendrę
ewentualnie gotową przyprawę garam masala

Po chwili, gdy przyprawy zaczną pachnieć dodać starte na grubej tarce dwie, trzy marchewki, pietruszkę i inne warzywa wg uznania ( papryka, por). Wszystko udusić, a gdy przestygnie zmiksować blenderem.

Oddzielnie ugotować 1,5 szklanki czerwonej soczewicy (nasiona soczewicy rozgotują się na papkę). Soczewice połączyć z masą warzywną, doprawić startym na tarce świeżym imbirem, solą i pierzem. Dodać dwa jajka i łyżeczkę koncentratu pomidorowego. Masa powinna być słodka i pikantna. Wylać ją do blaszki wcześniej nasmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, piec ok. 30 minut.
Makowiec w cieście cytrynowym żony Krzysztofa Ogioldy
Składniki:
Ciasto
- 30 dkg mąki pszennej
- 30 dkg cukru
- 18 dkg masła lub margaryny
- 6 jajek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- sok i skórka starta z 1 cytryny

Masa makowa
- 30 dkg maku
- 3 jajka
- 1 szklanka cukru pudru
- cukier waniliowy
- aromat migdałowy

Wykonanie
Przygotowanie masy makowej
Mak opłukać, sparzyć, przepuścić dwukrotnie przez maszynkę do mielenia mięsa. Ubić pianę z białek. Utrzeć żółtka z cukrem pudrem, na koniec dodać aromat migdałowy. Masę dodać do maku i wymieszać. Na końcu dodać piane z białek i delikatnie wymieszać.

Ciasto
Utrzeć masło z cukrem i żółtkami. Dodać startą skórkę i sok z cytryny. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodawać do masy. Na końcu dodać sztywno ubitą piane z białek i delikatnie wymieszać.

Na blaszkę wyłożona papierem lub natłuszczoną należy wyłożyć ok. ½ ciasta. Na ciasto wykładamy masę makową, a na nią resztę ciasta.
Pieczemy ok. 45 min. w temp. 175 st.
Spaghetti aglio, olio e peperoncino (przepis na 4 osoby) Anny Grudzkiej
Składniki:
- makaron spaghetti jedna paczka
- 5-6 łyżek oliwy (można więcej, zwłaszcza, że jak zostanie w garnku to można ją wydobyć przy pomocy chlebka co znasz i co jest cudownym doznaniem smakowym)
- 4 duże ząbki czosnku,
- pęczek świeżej pietruszki,
- 2-3 szczypty ostrej papryczki (wg uznania) lub 2-3 suszone ostre papryczki (razem z nasionkami),
- sól,pieprz, parmezan do posypania.
Opcjonalnie (czyli wersja "na bogato")
Pomidorki cherry na górę, na posypkę prażone pestki słonecznika lub dyni.

Makron gotujemy. W tym czasie czosnek obieramy i trzemy na tarce na zimną patelnie i zimną oliwę. Smażymy na małym ogniu, często mieszamy, nie pozwalamy, aby czosnek zbrązowiał, pod koniec dodajemy papryczkę. Do usmażonego czosnku dodajemy ugotowane spaghetti, doprawiamy solą, pieprzem. na koniec posypujemy pietruszką i parmezanem oraz w wersji "na bogato" - pestkami dyni i słonecznikiem.

Dżemy Katarzyny Kownackiej
Gruszka-brzoskwinia-melisa
- 1 kg obranych i wydrylowanych, dojrzałych gruszek
- 1 kg obranych i wydrylowanych, dojrzałych brzoskwiń
- 1 kg cukru żelującego 1:2
- sok z cytryny
- duża garść świeżych liści melisy

Owoce obieramy i kroimy w duże kawałki, wrzucamy do garnka i zagotowujemy z cukrem. Doprawiamy sokiem z cytryny. Na koniec, ok. 1 min. przed końcem duszenia (wg. przepisu na opakowaniu cukru) dorzucamy pokrojone w spore kawałki listki melisy. Wlewamy gorący dżem do słoików (wcześniej dokładnie osuszając zakrętki), zakręcamy i odwracamy do góry dnem na 30-40 min.

Jagoda-morela-mięta
Słoik jagód ¾ litra
- 1 kg wydrylowanych moreli (nie obieram skórki)
- 1,5 kg cukru żelującego 1:2
- garść świeżych liści mięty
- sok z cytryny do smaku

Owoce obieramy i kroimy w duże kawałki, wrzucamy do garnka i zagotowujemy z cukrem. Doprawiamy sokiem z cytryny. Na koniec, ok. 1 min. przed końcem duszenia (wg. przepisu na opakowaniu cukru) dorzucamy pokrojone w spore kawałki listki mięty. Wlewamy gorący dżem do słoików (wcześniej dokładnie osuszając zakrętki), zakręcamy i odwracamy do góry dnem na 30-40 min.
Papryka marynowana Jolanty i Bogusława Mrukotów
Składniki:
- kolorowa papryka słodka
- papryczka ostra - po 1 strączku na słoik

Zalewa (na 1 litr)
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki soli
- 1 łyżka kwasku cytrynowego
- listek laurowy na słoik
- 1-2 ziarnka ziela angielskiego na słoik
- garstka gorczycy na słoik
- 1 ząbek czosnku na słoik
Przygotowanie

Paprykę obrać, pokroić na ćwiartki, umyć. Nałożyć do słoików cząstki w różnych kolorach. Dorzucić po 1 strączku ostrej papryczki na każdy słoik. Włożyć po listku laurowym oraz gorczycę, ziele angielskie i czosnek. Zalać zalewą. Wekować 15 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska