Dziś 98 urodziny Jana Pawła II. W Krapkowicach otwarto wczoraj wieczorem wystawę poświęconą papieżowi

Krzysztof Ogiolda
Jan Paweł II.
Jan Paweł II. Eric Draper / whitehouse.gov
W przededniu rocznicy urodzin papieża Polaka w krapkowickim starostwie odbyło się spotkanie z Teresą Gorzkullą-Sznajder, pracownikiem Fundacji Jana Pawła II w Rzymie i Eugeniuszem Mrozem, Opolaninem, który był sąsiadem i szkolnym kolega „Lolka”.

Moje pierwsze spotkanie z Jan Pawłem II miało miejsce podczas pielgrzymki młodzieży z Wrocławia, która udała się na ognisko do letniej rezydencji papieża do Castel Gandolfo. Pracowałam już wtedy w fundacji, ale wcześniej nie miał okazji do tak bliskiego spotkania – wspominała Teresa Gorzkulla-Sznajder. - Zapamiętałam z tego wydarzenia kilka rzeczy. Zawsze dotychczas widziałam Jana Pawła II ubranego na biało, wtedy zobaczyłam go w czarnej pelerynie. To był bardzo wesoły czas, podczas którego śpiewaliśmy piosenki religijne i biesiadne, na czele z „A wszystko te czarne oczy”. Kiedy ustawiła się kolejka do uściśnięcia dłoni papieżowi i przyszła moja kolej popatrzyłam na Ojca Świętego jedyne co byłam wstanie wykrztusić z siebie to było - nie wiem co powiedzieć.

Pani Teresa w założonej w 1981 roku fundacji pracowała między 1984 a 1987 rokiem.

Zdecydowanie wcześniej Karola Wojtyła miał okazję poznać Eugeniusz Mróz.

- Od 1935 roku byliśmy z Lolkiem sąsiadami, mieszkaliśmy obok siebie w tej samej kamienicy - mówił. - Był zawsze bardzo pobożny i duchowo rozwinięty. Od dziecka zawsze dużo się modlił. Nie przypuszczałem jednak, że zostanie duchownym, wtedy jego największą pasją było aktorstwo. Nasze drogi rozeszły się w 1938 roku po maturze.

- Tak, tak - po maturze chodziliśmy na kremówki - dodał. Zresztą chodziliśmy na nie też wcześniej. Organizowaliśmy nawet zawody, kto jest w stanie ich więcej zjeść. Ja i Karol zjadaliśmy po 8, a rekordziści nawet po 14.

Podczas spotkania o kremówkach nie tylko mówiono. Każdy ze 150 uczestników mógł słynnych wadowickich wypieków spróbować.

Na zakończenie zaprezentowano wystawę autorstwa Janusza Wójcika i Krzysztofa Ogioldy „Jan Paweł II na Śląsku-Opolskim – Pamiętamy”. Ukazuje ona związki papieża z Opolszczyzną. Plansze zawierają między innymi fotografie przedstawiające jego wizytę w 1983 roku na Górze św. Anny, dokumentację spotkań Jana Pawła II z biskupem Alfonsem Nossolem, ale jak mówił Janusz Wójcik są tam przede wszystkim historie ludzi, na których życie Jan Paweł II wpłynął.
Wystawę można oglądać na parterze budynku starostwa do piątku 25 maja.

Zobacz też: INFO Z POLSKI [17.05.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska