Dziś w nto obrazek Matki Bożej Opolskiej z katedry Świętego Krzyża

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Obraz Matki Bożej czczony od ponad 300 lat w Opolu został namalowany w Czechach około roku 1480 na desce lipowej o wymiarach 129 na 92 centymetry. Historia jego kultu rozpoczyna się w Piekarach Śląskich.

Tamtejszy proboszcz, ks. Jakub Roczkowski, wydobył go z bocznego ołtarza i rozpropagował.
Gdy w 1680 roku Czechy nawiedziła zaraza, cesarz Leopold I sprowadził obraz Matki Bożej na ratunek. Uroczyście przeniesiono go w procesji przez trzy dzielnice Pragi do katedry św. Wita. Zaraza ustała, a praski biskup Jan Fryderyk po raz pierwszy nazwał obraz cudownym.

Na stałe do naszego miasta trafił w lipcu roku 1702 przywieziony przez jezuitów chroniących go przed królem szwedzkim Karolem XII. W Opolu wizerunek od początku cieszył się wielką czcią wiernych. Tylko w roku 1719 przyszło do niego 113 pielgrzymek. W latach 1737 i 1739 obnoszono obraz po ulicach miasta w czasie wielkich pożarów.

W październiku 1813 roku Matka Boska Opolska została przeniesiona z kościoła Jezuitów do kolegiaty św. Krzyża. Ok. 100 lat później proboszcz, ks. Józef Kubis umieścił obraz w barokowym ołtarzu sprowadzonym z Jeleniej Góry.

W 1974 Kongregacja Kultu Bożego ogłosiła Matkę Boską Opolską patronką miasta. W 1983 r. na Górze św. Anny papież Jan Paweł II w obecności ponad miliona pielgrzymów nałożył na skronie Maryi i Dzieciątka papieskie korony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska