Dzisiaj (27 maja) zaczynają się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa. Na początek głośne "Dziady"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
"Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Słowackiego w Krakowie.
"Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Słowackiego w Krakowie. Bartek Barczyk
Głośne krakowskie "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej to pierwsze przedstawienie festiwalu klasyki polskiej, które obejrzymy na deskach Teatru Kochanowskiego.

Widownia będzie w piątek pękała w szwach, bo bilety na przedstawienie - które szkołom odradzała małopolska kurator oświaty, uznając tę interpretację Mickiewicza za "haniebną" - rozeszły się błyskawicznie. To jedna z sześciu najlepszych realizacji klasyki narodowej ostatniego sezonu. Do Opola przyjadą teatry z Gdańska, Gniezna, Krakowa i Poznania. W konkursie jest też Balladyna Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Zobaczymy dzieła Mickiewicza (Dziady), Słowackiego (Balladyna, Lilla Weneda), Bogusławskiego (Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale), Prusa (Lalka) i Witkacego (Kurka wodna).

Tę szóstkę wybrano z 35 inscenizacji dzieł klasycznych zgłoszonych do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej, który stanowi preselekcję do Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

- Zawsze wybieramy przedstawienia najważniejsze, najlepsze, najbardziej interesujące - mówi Patryk Kencki, przewodniczący komisji artystycznej konkursu. - Zobaczymy wszystko, co najlepsze w polskiej klasyce teatralnej ostatniego roku. W tej edycji mocno przebijać się będzie kwestia walki o wolność, niepodległość i własną tożsamość.

Każdy festiwalowy spektakl zostanie poprzedzony krótkim wprowadzeniem - na 45 minut przed pokazem, w foyer teatru (przed „Balladyną” - w opolskich lalkach).

Ponadto Centrum Edukacji Kulturalnej przy teatrze przygotowało wiele innych wydarzeń edukacyjnych. Odbędą się dyskusje i wykłady o języku klasyki we współczesnym teatrze polskim, o kulisach konkursu "Klasyka Żywa", o budowaniu teatralnych rytuałów z grupami szkolnymi. Będą też warsztaty dla dorosłych i młodzieży dotyczące zarówno klasycznych tekstów, jak i ich festiwalowych interpretacji.

W programie są także koncerty. Zagrają Filharmonicy Opolscy, Jarecki, Ala Zastary, Adela Konop i Jucho.

Na niektóre przedstawienia są jeszcze bilety.

Konfrontacje potrwają do 5 czerwca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska