Dzisiaj Niedziela Misyjna. Diecezja opolska ma 18 misjonarzy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Monika Jamer, absolwentka Politechniki Opolskiej, pracuje od 2019 roku na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej.
Monika Jamer, absolwentka Politechniki Opolskiej, pracuje od 2019 roku na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej. Fot. Diecezja Opolska
Przedostatnia niedziela października jest od 95 lat w Kościele jako Niedziela Misyjna - dzień modlitwy za misjonarzy i solidarności z nimi.

Przedostatnia niedziela października jest od 95 lat w Kościele jako Niedziela Misyjna - dzień modlitwy za misjonarzy i solidarności z nimi.

Inicjatorem wyznaczenia takiego dnia był papież Pius XI. - Na całym świecie obchodzi się Dzień Misyjny, w Polsce trzecia niedziela października rozpoczyna Tydzień Misyjny. W tym roku pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy” - mówi ks. Stanisław Klein, delegat biskupa opolskiego ds. misji.

- O misjach trzeba pamiętać zawsze, ale w tym tygodniu szczególnie powinniśmy być wrażliwi na to, że w różnych zakątkach świata ludzie czekają na Ewangelię - dodaje ks. Klein. - Misjonarzom można w tym tygodniu pomagać poprzez modlitwy, ofiary duchowe, np. post w intencji misji czy materialnie. Zachęcam też do kontaktu z misjonarzami, co jest - dzięki mediom społecznościowym - łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Jak informuje ks. Stanisław, obecnie 18 osób z diecezji opolskiej pracuje na misjach - 14 kapłanów i 4 osoby świeckie: w Argentynie ks. Robert Ploch; w Boliwii Agata Szpulak, Barbara Kubicka oraz ks. Przemysław Skupień; na Mauritiusie ks. Tadeusz Lewicki; w Papui Nowej Gwinei ks. Marek Sobotta; w Peru ks. Jan Lachowiecki, ks. Gerard Tyralla, ks. Dariusz Flak, ks. Paweł Chudzik, a za kilka dni wyjeżdża ks. Henryk Pocześniok; w Portoryko ks. Wiktor Tarnawski; w Republice Środkowoafrykańskiej Monika Jamer; w Togo ks. Jan Piątek, ks. Zygmunt Piątek i ks. Robert Dura; w Rosji ks. Andrzej Grondowski i w Zambii Magdalena Mika.

Pomoc materialną dla misjonarzy koordynuje Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej. - Pieniądze wpłacone na fundusz służą realizacji różnych projektów - mówi ks. Klein. - Może to być rozbudowa salki, opony do samochodu, budowa studni. Jeśli ofiarodawca dedykuje wpłatę konkretnemu misjonarzowi, to na jego projekt te pieniądze przekazujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska