ECO z Opola będzie testować współspalanie różnych rodzajów węgla

Artur Janowski
Projekt badawczy realizuje Politechnika Wrocławska i ECO, które podpisały umowę na podwykonawstwo do umowy grantowej uczelni w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali współfinasowanego przez Unię Europejską
Projekt badawczy realizuje Politechnika Wrocławska i ECO, które podpisały umowę na podwykonawstwo do umowy grantowej uczelni w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali współfinasowanego przez Unię Europejską archiwum nto/Sławomir Mielnik
Pionierska instalacja ma powstać jeszcze w tym roku. Stanowisko do współspalania węgla kamiennego i brunatnego będzie działać w ciepłowni ECO w Opolu.

Projekt badawczy realizuje Politechnika Wrocławska i ECO, które podpisały umowę na podwykonawstwo do umowy grantowej uczelni w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali współfinasowanego przez Unię Europejską. To jeden z elementów międzynarodowego projektu DRYLIG.

- Projekt ma przynieść odpowiedź na pytanie, czy węgiel brunatny, wraz z węglem kamiennym, może być efektywnie stosowany w celach energetycznych. Uzyskanie pozytywnych efektów oznacza ogromne oszczędności kosztów produkcji ciepła – mówi Wiesław Chmielowicz, prezes ECO.

W ramach realizacji projektu zakończono etap projektowania dokumentacji budowy stanowiska badawczego w Kotle WP120 w ciepłowni centralnej ECO w Opolu.

- Stanowisko badawcze to dodatkowy element systemu nawęglania, czyli specjalny zespół taśmociągów, który pozwoli dodawać węgiel brunatny do istniejącego systemu dostarczania paliwa do kotła. Połączenie paliw nastąpi w istniejącym młynie – tłumaczy Chmielowicz. - Do końca grudnia instalacja ma być zamontowana. Kocioł WP120 wtedy zostanie uzbrojony w aparaturę laboratoryjną i pomiarową do monitorowania wyników prowadzonych badań.

Na tym nie koniec przygotowań. Z ECO wyruszył już transport węgla kamiennego do uniwersytetu w Stuttgarcie.

- Naukowcy tej uczelni wraz z Politechniką Wrocławską opracowują technologię przyszłych badań. W zależności od parametrów węgla z ECO i węgla brunatnego, zostanie opracowana technologia mieszania tych paliw, jak też technologia dawkowana do kotła, aby uzyskać najlepszy efekt badań – mówi Wiesław Chmielowicz. – To opracowanie również ma powstać do końca grudnia. Wtedy też spodziewamy się dostawy węgla brunatnego, który zostanie wykorzystany do przeprowadzenia badań.

Realizacja programu została przewidziana aż do 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska