Egzamin ósmoklasisty 2024 - język polski. Jakie zadania sprawiły problem uczniom podstawówek? Zobacz ARKUSZE i ODPOWIEDZI

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Egzamin ósmoklasisty 2024. We wtorek (14 maja) o godz. 9 rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty, na pierwszy ogień "poszedł" jęz. polski. Przystępuje do niego ponad 226 tys. uczniów. Na arkuszu z języka polskiego należy rozwiązać test złożony z zadań otwartych i zamkniętych oraz napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Egzamin trwa 120 minut. Jakie zadania sprawiły największą trudność? Sprawdź arkusze i odpowiedzi!

Spis treści

Takie zadania były na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego - sprawdź ARKUSZ

W galerii zamieściliśmy oficjalny arkusz CKE z egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku. Arkusz zawierał zadania m.in. z czytania ze zrozumienie, gramatyki, interpunkcji czy pracy twórczej. Jakiego wyniku spodziewacie się po teście z języka polskiego?

Arkusz z języka polskiego znajduje się tutaj:

Te zadania należało rozwiązać:

 • Podany fragment "Kamieni na Szaniec" zawierał rozmowę "Rudego" z "Alkiem". Obaj prowadzili akcje dywersyjne, które polegały na zrywaniu nazistowskich symboli z warszawskich budynków i pomników. W lutym 1942 roku Alek zdjął niemiecką tablicę z pomnika Mikołaja Kopernika. Miesiąc później namalował pierwszą w Warszawę kotwicę "Polski Walczącej". Rudy z kolei zerwał flagę ze swastyką z gmachu warszawskiej Zachęty. Zadanie polegało na wyargumentowaniu, czy Alek wykazał się bohaterstwem. Ponadto pojawiły się również pytania z zakresu gramatyki: należało wykazać, kto jest podmiotem, a co jest orzeczeniem, a także które słowo jest okolicznikiem lub dopełnieniem w strukturze całego tekstu.
 • Wypowiedź otwarta na temat zachowania bohaterów "Kamieni na Szaniec".
 • Był również podany wiersz Czesława Miłosza pt. "Dar". Należało go zestawić z innym tekstem i pokazać między nimi różnice.
 • Nie zabrakło wątków filozoficznych! CKE zamieściła również fragment rozprawy "O szczęściu" Władysława Tatarkiewicza. Należało odpowiedzieć na otwarte pytania.
 • Temat rozprawki:Czy warto pomagać? Odnieś się do dwóch obowiązkowych lektur.
 • Temat opowiadania:Spotykasz bohatera wybranej lektury i razem z nim przeżywasz przygody oraz rozwiązujesz problemy.

Który z tematów wybraliście? Napiszcie!

Co było na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego?

Internauci informują, że uczniowie na rozprawce w zadaniu pisemnym musieli odnieść się do "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego. To opowieść o trzech warszawskich maturzystach, "Rudym", "Alku" i "Zośce", którzy w trakcie II wojny światowej działali w ramach Szarych Szeregów, harcerskiej organizacji prowadzącej akcje dywersyjne.

Przypominamy, że w 2023 roku na egzaminie pojawiła się "Balladyna" Juliusza Słowackiego, a rok wcześniej - "Zemsta" Aleksandra Fredry.

Egzamin ósmoklasisty - język polski ARKUSZE i ODPOWIEDZI

We wtorek (14 maja) o godz. 9 rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Składa się z dwóch części:

 • Test zawiera zadania otwarte i zadania zamknięte. Pojawią się w nim m.in. polecenia opierające się na czytaniu ze zrozumieniem tekstów literackich i nieliterackich, gramatyki, ortografii czy interpunkcji (25 punktów).
 • W drugiej części znajduje się wypracowanie. Może mieć charakter porównawczy (rozprawka) oraz twórczy (opowiadanie, list). Za tę część przysługuje maksymalnie 20 punktów

Egzamin ósmoklasisty trwa 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut. Dla uczniów z Ukrainy egzamin może być przedłużony do 210 minut.

W środę(15 maja) uczniowie klas ósmych pisać będą egzamin pisemny z matematyki, a w czwartek z języka obcego.

Uczniowie w roku szkolnym 2023/2024 będą mieli okazję poznać swoje wyniki już 3 lipca 2024 roku. Tego samego dnia absolwenci otrzymają również swoje zaświadczenia.

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024 – jakie rodzaje zadań i lektury są w arkuszu?

Egzamin ósmoklasisty - co zależy od jego wyniku?

Absolwenci szkół podstawowych, starający się dostać do szkoły średniej lub szkoły zawodowej, muszą dobrze spisać się na trzech różnych płaszczyznach. To oceny ze świadectwa (40 proc.), punkty za specjalne osiągnięcia w nauce (10 proc.) i procentowy rezultat z egzaminu ósmoklasisty (50 proc. maksymalnej liczby punktów rekrutacyjnych). Egzamin ma więc duży wpływ na dostanie się do wybranej szkoły.

Oczywiście, z egzaminu ósmoklasisty nie można "nie zdać", natomiast warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do niego. Kto nie zdąży zrobić tego w pierwszym terminie, czeka na niego drugi - w dniach 10-12 czerwca.

Punkty rekrutacyjne z egzaminu ósmoklasisty jest sumą wyników procentowych trzech różnych arkuszy dzieloną na trzy. Przykład: 80 proc. z języka polskiego, 70 proc. z matematyki i 90 proc. z języka polskiego to 80 punktów rekrutacyjnych do szkoły średniej lub zawodowej.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła, że w tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się:

 • we wtorek (14 maja) o godz. 9 z języka polskiego,
 • w środę (15 maja) o godz. 9 z matematyki,
 • w czwartek (16 maja) o godz. 9 z języka obcego nowożytnego.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska