Ekopiknik w Muzeum Wsi Opolskiej. Na odwiedzających czeka m.in. rękodzieło oraz tradycyjne napitki i smakołyki

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Ekopiknik w Muzeum Wsi Opolskiej potrwa dziś (12.09) do godz. 18. Co znajdziecie na stoiskach? Koniecznie sprawdźcie w naszej galerii.
Ekopiknik w Muzeum Wsi Opolskiej potrwa dziś (12.09) do godz. 18. Co znajdziecie na stoiskach? Koniecznie sprawdźcie w naszej galerii. Mirela Mazurkiewicz
Plenerowa impreza, pod nazwą Głos Mają Ryby, potrwa dziś (12.09) do godz. 18. W programie są m.in. pokazy kulinarne i degustacje lokalnych potraw. Coś dla siebie znajdą też amatorzy rękodzieła, napitków robionych wedle dawnych receptur i przetworów jak z babcinej spiżarni.

Niedzielna aura sprawiła, że po bierkowickim skansenie spacerują całe rodziny. Ekopiknik jest okazją by miło spędzić czas na świeżym powietrzu, ale też przekonać się, jak wyglądało życie naszych przodków.

Atrakcją dla małych i dużych jest m.in. płukanie złota. Znalezienie pośród piasku maleńkiej grudki budziło spore emocje, i nic to, że zamiast drogocennego kruszcu ukryto piryt, który złoto do złudzenia przypomina, ale wartość ma niewielką (dlatego jest nazywany złotem głupców).

Zwiedzający mogą też zobaczyć pokaz wykonywania naczyń z drewna oraz wziąć udział w warsztatach przygotowywania naparów z ziół. Na gości czekają również pokazy kulinarne, degustacje lokalnych potraw oraz stosika uginając się pod pysznościami, rodem z babcinej spiżarni (znajdziecie na nich np. marynowane jajka przepiórcze).

Nie brakuje też atrakcji dla miłośników trunków przygotowywanych według dawnych receptur, m.in. trójniaków i dwójniaków.

- Moda na nie wraca, a klienci coraz chętniej szukając napitków robionych według staropolskich receptur - mówi Monika Ruta z Centrum Eko. - Trójniaki można pić na ciepło i na zimno. Na upały świetnie sprawdzają się one z lodem albo jako baza do drinków.

Dużym wzięciem cieszą się też miody, zwłaszcza te rzadkie. - Tym razem mamy na przykład bardzo rzadki miód spadziowy z jodły. Taka spadź występuje tylko co 5-6 lat, a miód ma charakterystyczny, zielonkawy kolor - mówią Sabina i Czesław Pożarlikowie, którzy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej prowadzą Leśniczówkę Jamno.

- Prawdziwe miody - poza kilkoma wyjątkami, np. miodem akacjowym czy spadziowym - błyskawicznie się krystalizują - mówi Czesław Pożarlik. - Warto na to zwrócić uwagę, bo jeśli czas mija, a on pozostaje płynny, to mamy do czynienia z miodem sztucznym, który nie ma takich właściwości jak prawdziwy.

Czas odwiedzającym umilają zespoły folkowe, takie jak Zakuka, Flama, FolkfoR i Nivel. Ekopiknik to też nie lada gratka dla miłośników rękodzieła. Jakie cuda można kupić na stoiskach? Sprawdźcie w naszej galerii.

Ekopiknik W Muzeum Wsi Opolskiej potrwa do godz. 18.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska