Enduro. Opolanie są w czołówce każdej klasyfikacji

Redakcja
W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Patrycja Komko prowadzi z kompletem punktów w klasie Kobiet. Reprezentantka Pandy Racing Strzelce Opolskie wygrała dotąd wszystkie rundy. klubowe/Piotr Kumiec
Jakub Kucharski wygrał kolejne rundy mistrzostw Polski, a Patrycja Komko zdominowała rywalizację w Pucharze Polski.

Tym razem najlepsi endurowcy stawili się w Świętokrzyskiem, gdzie rozegrali VII i VIII rundę mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Baza rajdu znajdowała się w Morawicy koło Kielc na terenie Kopalni Wapienia, skąd zawodnicy wyruszali na ponad 50-kilometrową rundę.

W mistrzostwach wystartowali motocykliści opolskiego Hawi Racing Team, natomiast w Pucharze rywalizowali reprezentanci klubu Panda Racing Strzelce Opolskie.

W zależności od klasy zawodnicy pokonywali pętlę dwu- lub trzykrotnie w każdym dniu, a czas przejazdu okrążenia wynosił dwie godziny. Musieli też pokonać próby specjalne: endurową oraz crossową. W niedzielę równocześnie z VIII rundą rozegrano także Memoriał im. Zbyszka Banasika, wydłużając trasę o dodatkową próbę.

Doskonale w tych warunkach spisali się nasi zawodnicy. Po raz pierwszy na podium MP stanął Andrzej Gruntowski, który w klasie E1 dwukrotnie był trzeci i ostatecznie w zawodach uplasował się na takiej pozycji. Zwyciężył Marcin Frycz (BKM Bielsko-Biała) przed Mieszkiem Gotkowskim (Korona Elbląg). Kolejny świetny występ zaliczył Jakub Kucharski, który nie znalazł pogromcy w klasie Junior, inkasując komplet punktów. Drugie miejsce zajął Damian Magierowski, a trzeci był Patryk Bielec (obaj CKM Cieszyn). Marcin Małek również celował w podium w klasie E2/E3, jednak w pierwszym dniu rywalizacji w jego motorze awarii uległ wtrysk paliwa. Naprawa maszyny opłaciła się, bowiem nazajutrz Małek ukończył rywalizację na 3. miejscu. Dwudniowe zawody wygrał Sebastian Krywult (BKM), przed Maciejem Giemzą (Novi Kielce) i Błażejem Gazdą (CKM), a Małek został sklasyfikowany na 7. pozycji. Natomiast w Memoriale Zbyszka Banasika wśród zawodników z licencją zajął 2. miejsce za Krywultem.
Po rozegranych ośmiu rundach MP nasi motocykliści zajmują wysokie lokaty w klasyfikacji generalnej. Kucharski jest trzeci, Małek szósty, a Hawi utrzymało 2. miejsce w klasyfikacji zespołów sponsorskich. Kucharski jest liderem w klasie Junior, a Małek zajmuje 2. miejsce w klasie E2/E3. Gruntowski jest 4. w klasie E1, jednak traci tylko 1 pkt do trzeciego zawodnika i 3 oczka do drugiego, więc wszystko jeszcze zdarzyć się może. Tym bardziej, że zgodnie z regulaminem PZM każdemu zawodnikowi zostaną odliczone punkty z dwóch najsłabszych rund w poszczególnych klasach.
W Pucharze Polski tradycyjnie widoczni byli endurowcy strzeleckiej Pandy. W klasie Kobiet Patrycja Komko po raz kolejny zwyciężyła i potwierdziła, że jest obecnie najlepszą w Polsce specjalistką w motocyklowych rajdach enduro. W tej rywalizacji druga była Agnieszka Smolińska (WMKS Włodawa), a trzecia Anna Wlazło (BKM). Karolina Juzwenko nie ukończyła zawodów. W klasie E2/E3 Michał Bednarz zajął 3. miejsce, Michał Kampa był 6., Bartłomiej Jończy 11., zaś Grzegorz Trepka i Łukasz Więckowski nie ukończyli zawodów. W tej klasie zwyciężył Jakub Maślany (Automobilklub Polski). Maciej Brawata uplasował się na 5. miejscu w klasie E1, tuż za nim był Łukasz Gawroński. Krzysztof Gomoła i Jacek Błaziak nie zostali sklasyfikowani, a wygrał Maciej Dobrowolski (WSM Chełmiec). W klasie Masters Jacek Wąs zajął 2. miejsce, za Jarosławem Michalcem (CKM Cieszyn).
W klasyfikacji sezonu Patrycja Komko prowadzi z kompletem punktów w klasie Kobiet, Wąs utrzymał pozycję lidera w klasie Masters, Brawata jest trzeci w klasie E1 i takie samo miejsce w klasie E2/E3 zajmuje Bednarz. Motocykliści Pandy Racing zajęli drugie miejsce, jednak nadal przewodzą w klasyfikacji klubowej.
Końcowe rozstrzygnięcia tegorocznej rywalizacji w enduro poznamy w Kwidzyniu, gdzie w dniach 13-14 września odbędą się ostatnie rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski.