E-taca, czyli płatności zbliżeniowe i na PIN w polskim kościele. Episkopat wziął się za cyfryzację

js
Ofiara na tacę zbliżeniowo lub na PIN. Kościół przychylny cyfryzacji
Ofiara na tacę zbliżeniowo lub na PIN. Kościół przychylny cyfryzacji Pixabay
Elektroniczna taca w polskim Kościele. Episkopat właśnie wziął się za cyfryzację polskiego kościoła katolickiego. Płatności bezgotówkowe obsługiwane przez księży. Brzmi kosmicznie? Taka właśnie jest przyszłość. Płatności bezgotówkowe będą wykorzystywane przede wszystkim w parafialnych kancelariach.

Co sobie kupisz kartą w kościele? E-taca to ukłon w stronę nowoczesności

Elektronicznych tac ma przybywać lawinowo. Do wprowadzenia e-tac zachęca sam Episkopat, który na konferencji naciskał parafie, żeby te się unowocześniły. Ks. Janusz Majda uważa, że trend unowocześniania się płatności w Kościele Katolickim musiał nadejść. Transakcje bezgotówkowe nie powinny zawstydzać księży – żyjemy w czasach, gdy tradycyjny pieniądz przechodzi do lamusa.

W komunikacje KAI ks. Janusz Majda (ekonom Konferencji Episkopatu Polski) powiedział:

Ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła.

Wprowadzanie terminali płatniczych do kościołów to nie tylko polski pomysł:

  • W katedrze w Turynie we Włoszech terminale zainstalowano już w sezonie turystycznym – dzięki temu udało się je przetestować w okresie, gdy do kościoła przybywa najwięcej turystów.
  • W Anglii terminale zostały wprowadzone do 16 tys. parafii.

Terminal w kościele dla jak najsprawniejszej posługi

Polacy lubują się w płatnościach bezgotówkowych. Świadczy o tym chociażby fakt, że często korzystamy z BLIKa, który został wymyślony w kraju nad Wisłą. Tendencje te są oczywiście zauważane przez polskie duchowieństwo. Dominikanin, ojciec Dawid Kołodziejczyk, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie wyjaśnia dla KAI, że wprowadzenie transakcji bezgotówkowych było kwestią czasu:

Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska