Europejskie Opole

Katarzyna Kownacka
Na opolskim Rynku pod europejskimi flagami młodzież połączyła zabawę z wiedzą.

Popyt na flagi
Na opolskim Rynku i w jego okolicach zawieszono około siedemdziesięciu błękitnych flag ze złotymi gwiazdami.
Dla opolskiego Urzędu Miasta sprzedaliśmy ich pięćdziesiąt - powiedział Zdzisław Kondracki, właściciel firmy Sitotex z Kędzierzyna-Koźla, która zajmuje się ich produkcją. Przez ostatnich kilkanaście dni wykupiono ich około 150.
- Flagi Unii Europejskiej biorą głównie urzędy miast i firmy powiązane z którymś z krajów "piętnastki" - twierdzi Kondracki. Flaga UE kosztuje 50 złotych plus VAT.

Obchody Dni Europejskich rozpoczęła konferencja "Europejskie podróże z Comeniusem" zorganizowana w auli Wydziału Teologicznego UO. Stamtąd barwny pochód młodzieży przeszedł na opolski Rynek. Dookoła ratusza rozstawiono stoiska, na których można się było dowiedzieć wszystkiego o krajach unijnej "piętnastki".
W namiocie niemieckim młodzież fundowała chętnym plakatowe flagi na przedramieniu. Namiot hiszpański rozbrzmiewał dźwiękami flamenco i skrzył się falbanami barwnych sukien. Stoisko Austrii oferowało przepisy na sernik wiedeński i pasterską zasmażkę.

Uczniowie III LO - Ola Kocem, Ola Okulis, Marietta Radomska i Łukasz Kuźbik przeprowadzali z ramienia Urzędu Marszałkowskiego ankietę, w której badano poparcie dla wejścia Polski dla UE. Blankietów, których mięli prawie tysiąc, zabrakło im już po dwóch godzinach. - Starsi raczej nas omijają, ale młodsi chętnie oddają głosy - opowiadała Ola Okulis. - W zasadzie większość opowiedziała się "za", ale sporo było też przeciwników.
Stanisław Cwalina z Opola decyzję już podjął.
- Jestem za wejściem, bo liczę, że przyniesie to w końcu jakieś zmiany - mówił. - Mam nadzieję, że będą to zmiany na lepsze.

W namiocie Domu Europejskiego i Centrum Europejskiego przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej można się było zaopatrzyć w ulotki informujące o korzyściach płynących z akcesji Polski do UE. Opolskie Biuro Integracji Europejskiej zorganizowało natomiast kafejkę internetową na świeżym powietrzu. Każdy mógł z niej skorzystać bezpłatnie.
- Najważniejsze to rozmawiać ze wszystkimi, którzy są sceptyczni lub mają jakiekolwiek wątpliwości - stwierdziła Violetta Porowska, dyrektor BIE przy Urzędzie Wojewódzkim. - Dlatego też prócz możliwości odszukania sobie w internecie informacji są tu euroedukatorzy, którzy odpowiadają na wszelkie pytania.
Na scenie zmontowanej w Rynku cały dzień odbywały się pokazy tańca, koncerty, prezentacje strojów zaprojektowanych przez uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 4. Wieczorem rozstrzygnięto konkurs wiedzy o Europie. Gwiazdą imprezy był zespół "Łzy", po którego koncercie niebo nad opolskim ratuszem rozświetliła feeria sztucznych ogni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska