Fascynacja pocztówkami

Franciszek Kosma
W wakacyjnych giełdach staroci, organizowanych przez opolski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, można zauważyć o wiele większy udział kolekcjonerów z całej Polski. Tak było też wczoraj.

Na ul. 1 Maja 19 w Opolu obok szerokiej rzeszy kolekcjonerów przyszli także ci, dla których giełda staroci jest znakomitą okazją spotkania z historią. Książki przedwojennych śląskich i lwowskich oficyn wydawniczych, egzemplarze opolskich gazet z lat dwudziestych, militaria, znaczki pocztowe i numizmaty to tylko część rzeczy z bogatej oferty zaprezentowanej na wczorajszej giełdzie.
Za 120 złotych można było nabyć sprawny jeszcze harmonijkowy i kasetowy aparat fotograficzny z lat 20. francuskiej firmy Photo-Plait, skórzane etui na sześć cygar z irchową wykładziną wewnątrz, kupiony niegdyś w Wiedniu na pchlim targu, drzeworyt z pomnikiem Mickiewicza we Lwowie, przywiezioną ze Lwowa i tam też nakładem "Polski Niepodległej" wydaną w 1937 roku "Historię Żydów w Polsce, na Litwie i Rusi". Zainteresowanie wzbudził pochodzący z domowych zasobów opolskiego miłośnika staroci, datowany na lata 20., niezwykle starannie wykonany, elegancki minikuferek babuni, na biżuterię. Przy takich walorach cena 200 złotych nie wydawała się wygórowana.
Osobnym rozdziałem opolskich giełd staroci są pocztówki. Poszukiwane są zwłaszcza te z widokami miejscowości ze Śląska Opolskiego. Również wczoraj pytano o oryginały pocztówek z Opola, reprodukcje których wydała ostatnio nasza gazeta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska