Na COVID zmarło 49 mieszkańców Opolszczyzny. Sanepid podał dane. Niepokoją też zgony związane z gruźlicą

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Do wirusa Sars-Cov- 2 zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Sanepid podkreśla jednak, że nadal zabija, choć w zdecydowanie mniejszej skali.
Do wirusa Sars-Cov- 2 zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Sanepid podkreśla jednak, że nadal zabija, choć w zdecydowanie mniejszej skali.
Liczba stwierdzonych zachorowań na Covid-19 spadła w ubiegłym roku do niecałych 7 tysięcy przypadków - podał sanepid. W szczytowym roku 2021 było ich dziesięć razy więcej.

Ludzie wciąż umierają na koronawirusa

Do wirusa Sars-Cov- 2 zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Sanepid podkreśla jednak, że nadal zabija, choć w zdecydowanie mniejszej skali. W roku 2023 w województwie opolskim zmarło 49 osób z powodu zakażenia tym wirusem. W 2021 roku na Covid-19 zmarło u nas 1750 osób, w roku 2022 - 633. Ogółem pandemię przypłaciło życiem prawie 3,5 tysiąca mieszkańców Opolszczyzny.

Liczba stwierdzonych zachorowań na Covid spadła w ubiegłym roku do niecałych 7 tysięcy przypadków, podczas gdy w szczytowym roku 2021 było ich 10 razy więcej.

Stopniowo przybywa natomiast potwierdzonych przypadków grypy. W 2021 roku, gdy aktywnie chroniliśmy się przez zakażeniami, zanotowano tylko 4 zachorowania na grypę w całym województwie. W roku ubiegłym było ich 666.

Równie niepokojąca jest coraz większa liczba ludzi chorujących na gruźlicę, która była już uważana za chorobę zanikającą. W poprzednim roku mieliśmy na Opolszczyźnie 114 przypadki gruźlicy, a leczenie jest trudne i uciążliwe. Rok wcześniej było ich 91. Na gruźlicę chorują głównie mężczyźni.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny o zagrożeniu salmonellą

Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Opolu, która niedawno opublikowała raport o stanie epidemiologicznym Opolszczyzny, zanotowała także wzrosty zachorowań na inne choroby zakaźne. 6,5 tysiąca ludzi w liczącym 930 tysięcy mieszkańców województwie, ospę wietrzną (wzrost o 33 procent do roku poprzedniego). 40 dzieci zachorowało na groźny krztusiec, co oznacza wzrost czterokrotny. Lekarze stwierdzili 26 przypadków świnki (15 w roku 2022).

Sanepid potwierdził też 77 nowych chorych na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B (prawie trzykrotny wzrost).

Z raportu wynika, że męczyły nas także zatrucia pokarmowe i inne „choroby brudnych rąk”. Dwie osoby przywiozły czerwonkę z wyjazdu do Turcji.

- W 2023 roku liczba zatruć pokarmowych wywołanych przez odzwierzęce pałeczki Salmonella wzrosła do 194 ze 142 zachorowań zgłoszonych w 2022 - informuje dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Zaobserwowano natomiast spadek biegunek u dzieci do lat dwóch. O 170 zachorowań mniej w stosunku do 2022 r. W 2023 r. zgłoszono 491
zachorowań, a w 2022 r. - 661.

W Opolskiem przybywa antyszczepionkowców

Co rok rośnie liczba zakażonych boreliozą po ugryzieniu przez kleszcza. W ubiegłym roku boreliozę lekarze stwierdzili u 715 osób (w roku 2022 - 596 przypadków). Lekko spadła liczba stwierdzonych kleszczowych zakażeń mózgu (z 10 do 7 w 2023 roku). O prawie połowę spadła również liczba potwierdzonych przypadków chorób wenerycznych, głównie kiły, których w roku 2023 było 34.

- W 2023 roku prawie 4 tysiące rodziców i opiekunów w sumie 3 tysięcy dzieci uchylało się od obowiązku szczepienia swoich dzieci - informuje dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Liczba przeciwników szczepień w ciągu roku wzrosła o ok. 400 osób.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska