Fast food? A może lepiej warzywa i owoce?

Jolanta Jasińska-Mrukot [email protected] 077 44 32 592
Bruksela stara się o zmianę nawyków żywnieniowych dzieci. Warzywa i owoce zamiast fast foodu(fot. sxc)
Bruksela stara się o zmianę nawyków żywnieniowych dzieci. Warzywa i owoce zamiast fast foodu(fot. sxc)
Po mleku i produktach mlecznych dla uczniów, finansowanych przez Brukselę, przyszła kolej na warzywa i owoce. Teraz dzieci w szkołach będą jeść warzywa i owoce na koszt UE.

W całej Europie Unia przeznaczy co roku na ten cel 90 mln euro, Polsce przypadnie 9,2 mln euro. W 75 procentach zjadane w Polsce owoce i warzywa sfinansuje Bruksela, a resztę - budżety krajów członkowskich.

Zobacz: Robert Makłowicz gotował w Opolu (foto)

Programu dożywiania rozpocznie się w nadchodzącym roku szkolnym 2009-2010.

- Chodzi o długoterminową zmianę nawyków żywieniowych u najmłodszych - podkreśla Andrzej Butra, dyrektor oddziału Agencji Rynku Rolnego w Opolu. - O zwiększenie udziału w diecie owoców i warzyw. Mogą to być też soki, ale bez cukru, tłuszczu i soli.

Zmiany nawyków żywieniowych są potrzebne szczególnie na wsi

Z badań wynika, że mieszkańcy wiosek już dawno przestali jeść zdrowo. - Na obiad już nikt nie gotuje eintopfu czy jarzynowej, ale zupy błyskawiczne - mówi dr Krystyna Świetlik z Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej w Warszawie. - Wraz ze wzrostem zamożności wsi ludzie żyją tam podobnie jak w mieście. Mają coraz mniej czasu i kupują jedzenie w sklepie.

Zobacz: Rzeźbienie w ananasach, mango i arbuzach

Dyrektor Butra podkreśla, że częściowo udało się już zmienić dietę dzieci na zdrowszą. - Nauczyciele  sygnalizują nam, że kartonik białego mleka lub smakowego u wielu uczniów stał się już nawykiem - mówi szef ARR w Opolu.

Do końca maja państwa UE mają opracować swoją strategię realizacji programu, a potem znaleźć dostawców warzyw i owoców. Polskie dzieci dostaną najprawdopodobniej jabłka, gruszki i owoce sezonowe, np. truskawki. A z warzyw - marchew i być może rzodkiewkę. Udział w programie jest dobrowolny. ARRmusi rozreklamować program i podpisać umowy ze szkołami.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska