Filharmonia Opolska rozpoczyna jubileuszowy 70. sezon artystyczny

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Jubileuszowy sezon, który rozpocznie się symbolicznie w Międzynarodowy Dzień Muzyki w dniu 1 października, będzie w całości sezonem gwiazd - zapowiedział na środowej konferencji prasowej Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej.

Solistą inauguracyjnego koncertu symfonicznego FO będzie Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin - zdobywca srebrnego medalu podczas XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2015 roku, zaliczany do grona najważniejszych pianistów swojego pokolenia. Zagra II Koncert fortepianowy f-moll Chopina.

Ponadto Orkiestra FO pod batutą Przemysława Neumanna wykona III Symfonię Brahmsa i Uwerturę do opery "Echo w lesie" Elsnera. Tą uwerturą w 1952 roku ówczesna Opolska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała działalność filharmoników w Opolu.

Największą gwiazdą, która zagości na scenie FO w nadchodzącym sezonie będzie znakomity dyrygent Kristjan Järvi. Wśród solistów będą: Konstanty Andrzej Kulka, Baiba Skride, Alexandra Conunova, Mariam Batsashvili, Pablo Ferrandez, Jakub Jakowicz, czy Janusz Wawrowski, który jest jedynym polskim skrzypkiem grającym na instrumencie Stradivariusa.

W repertuarze nie zabraknie koncertów z muzyką wokalno-instrumentalną. W grudniu melomani usłyszą koncertowe wykonanie "Strasznego dworu" Moniuszki. Tydzień później partie chóralne w dziełach Bacha wykona legendarny Chór Filharmonii Narodowej. Podczas styczniowych Wiedeńskich Gal Noworocznych nasi filharmonicy przy udziale solistów Opery Śląskiej w Bytomiu zaprezentują "Zemstę nietoperza" Straussa.

Interesująco zapowiada się cykl koncertów kameralnych oraz wydarzenia klubowe, których gośćmi będą m.in. Henryk Miśkiewicz, Anita Lipnicka, Grzegorz Turnau, Alicja Majewska i Michał Bajor.

Będą też koncerty z muzyką filmową, ale w tym roku w wydaniu specjalnym. - Chyba jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, by na filharmonicznej scenie wykonać melodie z seriali HBO czy Netflixa - mów Przemysław Neumann.

Filharmonia Opolska mocno stawia na edukację. Kontynuowane będą, uwielbiane przez dzieci i ich opiekunów, niedzielne zajęcia Power of Melody, czyli warsztaty nawiązywania więzi poprzez muzykę.

FO zaprasza też na koncerty rodzinne w nowej odsłonie. Do prowadzenia spotkań z najmłodszą publicznością zaproszono Paulinę Wojdygę, twórczynię popularnego na Instagramie profilu Proste historyjki.

Nową propozycję edukacyjną stanowi cykl pięciu spektakli zatytułowanych "Współczesna dla dzieci". Autorka koncepcji, Grażyna Grobelna, oprze spotkania na filozoficznych powiastkach połączonych z muzyką, ruchem i obrazem.

W kasie FO można kupować nie tylko bilety na pojedyncze koncerty, ale też korzystne abonamenty "skrojone na miarę opolskich odbiorców".

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska