Światowy Dzień Książki. To jest 27 najpopularniejszych pisarzy w Polsce. Król jest jeden i mieszka w Opolu!

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Remigiusz Mróz z Opola już czwarty rok z rzędu najpoczytniejszym autorem w Polsce.
Remigiusz Mróz z Opola już czwarty rok z rzędu najpoczytniejszym autorem w Polsce. FB/Remigiusz.Mroz
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Stan czytelnictwa książek, badany co roku przez Bibliotekę Narodową, w tym roku wywołał zdumienie. Po latach spadków w ostatnim roku 9 procent więcej Polaków sięgnęło po książki! Jak dostać się na listę najpopularniejszych pisarzy. Są dwie drogi: albo na podstawie twojej książki nakręcą film, albo jesteś autorem... obowiązkowych lektur szkolnych.

Na wzór kultowej Listy Przebojów Programu Trzeciego, prowadzonej przez lata przez Marka Niedźwieckiego, co roku układamy listę najpopularniejszych pisarzy w Polsce.

Zobaczcie, kto spadł na liście, a kto zyskał w oczach czytelników.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz czytać książki?

Oczywiście, porównywanie pisarzy do autorów muzycznych przebojów przynosi czasem komiczne efekty. Bo oto wychodzi nam, że nowością na liście jest Władysław Reymont, laureat Literackiej Nagrody Nobla sprzed 100 lat (otrzymał nagrodę w 1924 roku).

Władysław Reymont jednak łączy dwa przepisy na wskoczenie na listę najpopularniejszych autorów książek. Bo nie dość, że jego „Chłopi” są lekturą obowiązkową w szkole, to na podstawie tej książki nakręcono niedawno film (już drugi zresztą).

Stan czytelnictwa 2024. Biblioteki Narodowej zbadała, ilu Polaków czyta książki

Biblioteka Narodowa co roku publikuje raport o stanie czytelnictwa w Polsce.

  • Zła wiadomość jest taka, że większość Polaków wcale nie czyta książek.
  • Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnim roku aż o 9 procent wzrósł odsetek czytających Polaków.

W 2023 roku co najmniej jedną książkę przeczytało 43 procent Polaków. Oznacza to wzrost o 9 punktów procentowych. Do tego jest to najwięcej od 10 lat.

- Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat - piszą autorzy raportu o stanie czytelnictwa. - Okazało się, że wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku poszerzył dostępność bibliotek, dzięki czemu podwoił się odsetek odwiedzających je aktywnych zawodowo mężczyzn w wieku 25–39 lat.

Nie od dzisiaj wiadomo, że kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn. Częściej też czytają książki: robi to 50 procent kobiet, podczas gdy tylko 36 procent mężczyzn. Czyli książki czyta co druga kobieta, ale tylko co trzeci mężczyzna.

Po raz pierwszy Biblioteka Narodowa w badaniu stanu czytelnictwa pytała o sposoby pozyskiwania informacji o książkach.

Otóż coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe. Internet wcale nie musi zabijać czytania książek. Wręcz przeciwnie, może je promować!

Zwłaszcza młodsi czytelnicy informacje o interesujących ich książkach czerpią z multimedialnych podcastów, vlogów, filmików w internecie, wpisów influencerów. Na TikToku jest BookTok, a na YouTube - BookTube. Wśród tiktokerów są również booktokerzy, którzy rekomendują książki i mają ogromne zasięgi.

W czasach smartfonów mamy e-booki, ale co ciekawe, cyfrowe książki wciąż są zdecydowanie mniej popularne niż papierowe tomy. Nawet młodzież po surfowaniu w smartfonie woli otworzyć tradycyjną papierową książkę.

Zobaczcie też, jak ranking najpopularniejszych pisarzy wyglądał w ubiegłym roku:

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. - Jak powszechnie wiadomo, bibliotekarka to starsza pani w kraciastej spódnicy, niemodnym, powyciąganym sweterku oraz z włosami upiętymi w kok, która zerka na czytelników przez okulary z grubymi szkłami… - pisze na swojej stronie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzciance. - Nic podobnego! Biblioteka Publiczna w Trzciance udowadnia, że jest inaczej i łamie stereotyp. Biblioteka w Trzciance (woj. wielkopolskie) zrobiła sesję fotograficzną Pauliny, młodszej bibliotekarki. Autorką zdjęć jest Ewa Waszkiewicz.

Dzisiaj Dzień Bibliotekarza. Oto bibliotekarka z Trzcianki [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska