Forum w Opolu. Co 20 pracownik z województwa opolskiego pracował w ostatnim czasie zdalnie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wideo
od 16 lat
Zaletami pracy zdalnej jest oszczędność czasu na dojazdy i elastyczna organizacja pracy, ale brakuje nam kontaktów międzyludzkich. Mamy też kłopoty z oddzielaniem pracy od życia domowego.

O teoretycznych i praktycznych aspektach pracy zdalnej mówili podczas zorganizowanego przez WUP w Opolu forum online eksperci rynku pracy, inspekcji pracy, prawnicy, psychologowie, statystycy i ekonomiści.

Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu podał, że z badań prowadzonych wśród regionalnych pracodawców po pierwszej fali epidemii wynikało, że 12 proc. z nich planowało kontynuować pracę zdalną jesienią.

Dr hab. Edyta Szafranek, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu, omawiając wyniki badań GUS,, wskazała, że udział pracy zdalnej urósł w kraju z 11 proc. w I kwartale br do 13,1 proc. w II kwartale br. 3/4 badanych mówiło, że do takiej formy pracy przymusiła ich sytuacja z COVID. - W województwie opolskim w pierwszym kwartale pracował tak do 10 pracownik, a w drugim kwartale - co 20 - podała Edyta Szafranek.

O lepszym przygotowaniu do pracy zdalnej ludzi młodych, szczególnie tzw. pokolenia Z, mówiła dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. - Problematyczne w takiej pracy jest dzielenie się wiedzą, motywowanie pracownika i podejmowanie decyzji - wskazała.

O zasadach takiej pracy mówiła z kolei radczyni prawna z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie dr hab. Monika Gładoch. - Została wprowadzona ustawą z marca br. w związku z COVID-19. Taką pracę nakazuje pracodawca, ale z uwzględnieniem, że pracownik jest do tego odpowiednio przygotowany, wyposażony w narzędzia i ma możliwości wykonywania pracy zdalnej - podkreśliła.

Wg szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zdalnie może pracować nawet 40 proc zatrudnionych - powoływał się na badania prof. Tomasz Grzyb z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, który zwrócił uwagę, że praca zdalna ma swoje plusy, ale też wiele minusów.

- Z badań przeprowadzonych na niemal 1400 pracowników stosujących taki rodzaj pracy wynika, że 56 proc. z nich uznało, że obniżyła się ich produktywność, dla 1/5 z nich był to nowy rodzaj pracy, a znamy wcześniej 14 procentom. Wśród minusów najczęściej wskazywali oni na brak kontaktów osobistych, poczucie samotności i izolacji. Statystyki pokazują też na wzrost liczby sprzedawanych środków antydepresyjnych, co należy wiązać z wymuszoną izolacją spowodowaną COVID-19 - mówił prof. Grzyb.

O możliwości sfinansowania odpowiedniego przygotowania pracowników do pracy zdalnej w Krajowego Funduszu Szkoleniowego mówili przedstawiciele urzędów pracy w Opolu. Dyrektor WUP Maciej Kalski podał, że na 2021 r. województwo opolskie będzie miało do dyspozycji 4,8 mln zł na takie działania.

Szczegółowe informacje na stronie WUP. WUP zapowiada kontynuację tej tematyki w styczniu 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska