Fotografuje wschody i zachody słońca, najpiękniejsze i najbrzydsze miejsca. To fotograficzny kronikarz Kluczborka

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Fotograficznym kronikarzem Kluczborka stał się Foto-Luk, czyli Łukasz Turek. Oto wybrany przez niego zestaw zdjęć z Kluczborka i okolic.
Fotograficznym kronikarzem Kluczborka stał się Foto-Luk, czyli Łukasz Turek. Oto wybrany przez niego zestaw zdjęć z Kluczborka i okolic. Foto-Luk
Fotograficznym kronikarzem Kluczborka stał się Foto-Luk, czyli Łukasz Turek. Oto wybrany przez niego zestaw zdjęć z Kluczborka i okolic.

Foto-Luk to Łukasz Turek, którego pasją jest robienie zdjęć. Najbardziej znany jest jako fotograficzny kronikarz swojego rodzinnego Kluczborka.

Oprócz pejzaży i panoram fotografuje także zabytkowe samochody (prowadzi stronę Moto-Foto-PRL) oraz pociągi (prowadzi stronę Kolejowa Strona Łukasza).

Kiedyś maluchy i polonezy uchodziły za dowód zacofania polskiej motoryzacji. Wiele z nich nadal jeździ po drogach, a nawet samochody z czasów PRL-u wracają do mody. Kluczborski fotograf Łukasz Turek zrobił kalendarz z ich zdjęciami.Łukasz Turek od ponad roku prowadzi stronę Moto-Foto-PRL. Jeździ po drogach z aparatem fotograficznym i poluje na zabytkowe samochody z czasów komuny. Kiedyś małe i duże fiaty, polonezy uchodziły za symbol zacofania polskiej motoryzacji. Dzisiaj samochody w wieku 30+ stają się modne. - W latach 90. ludzie zachłysnęli się autami sprowadzanymi z Zachodu, a teraz dużo młodych osób wraca do maluchów czy syrenek, bo dzisiaj to już są oldtimery, czyli zabytkowe okazy  motoryzacji - mówi Łukasz Turek. Każde zdjęcie na stronie Moto-Foto-PRL ogląda po kilka tysięcy internautów. Łukasz Turek zrobił nawet kalendarz na rok 2017, ozdobiony zdjęciami 49 zabytkowych aut. - Większość z tych samochodów jest z Opolszczyzny, dużo z nich ma jeszcze czarne tablice rejestracyjne - mówi Łukasz Turek. - Ponadto ludzie jeżdżą autami z PRL-u nie tylko z powodu mody czy sentymentu. Bardzo dużo starów i jelczy nadal pracuje w miejskich zakładach komunalnych. W ostatnich dniach każdy może zobaczyć, że odśnieżające drogi pługopiaskarki to najczęściej radzieckie kamazy albo  polskie jelcze. Te samochody są wiekowe, ale bardzo wytrzymałe i nadal służą.Na zdjęciu Star 28 z Wołczyna.

Powstał kalendarz z autami z czasów PRL [ZDJĘCIA]

Od tego roku Foto-Luk rozpoczął cykl charytatywnych warsztatów w szkołach pod hasłem „Pomaganie przez zabawę”.

Najciekawszą częścią zajęć jest fotograficzne malowanie światłem. Dochód z tych warsztatów przeznaczany jest na cele charytatywne.

Łukasz Turek z Kluczborka poluje z aparatem na stare auta z PRL-u.- Kiedy mijam na drodze ciekawy samochód, zawracam i jadę za nim tak długo, aż się zatrzyma. Wtedy wysiadam i proszę o zgodę na zrobienie zdjęcia - śmieje się Łukasz Turek,  na co dzień wychowawca w internacie w Kluczborku, amator samochodów z czasów PRL-u.

Kiedyś to były graty, dzisiaj motoryzacyjne zabytki. Auta z ...

Zabytkowe auto na tle zabytków Kluczborka, sfotografowane w nocnej poświacie - tak wygląda oryginalna sesja fotograficzna Łukasza Turka.Niebieska ślicznotka, a w tle Kluczbork nocą - ślicznotka to zabytkowa Syrena 104, rocznik 1970, przebieg 80 tysięcy km, z drzwiami otwieranymi do tyłu, czyli popularnymi kurołapami. Zabytkowy samochód został sfotografowanym w różnych miejscach Kluczborka przez Foto-Luka, czyli Łukasza Turka.- Zdjęcia robiliśmy późnym wieczorem i w nocy nie tylko dla lepszego efektu, ale także dlatego, żeby nie było gapiów na zdjęciach - tłumaczy Łukasz Turek. Mimo późnej pory zabytkowe auto na ulicach Kluczborka i tak wzbudziło sensację, a reakcje nie zawsze były pozytywne. - Kiedy wjechaliśmy na rynek, kilka starszych osób zareagowało oburzeniem, że jeździmy takim gruchotem i kopcimy spalinami - śmieje się Łukasz Turek. - Większość osób była jednak zaintrygowana tym motoryzacyjnym cackiem. Wszyscy oglądają się za tym autem. Taki zabytkowy wóz robi lepsze wrażenie niż nowy mercedes!Łukasz Turek jest twórcą strony Moto-Foto-PRL, na której umieszcza zdjęcia zabytkowych samochodów produkowanych w czasach słusznie minionych.- Warto pokazywać te zabytkowe samochody, ponieważ młodzież już ich nie pamięta. Nastolatki, które podchodziły do nas w czasie sesji fotograficznej, nie miały pojęcia, co to za auto. Zgadywali, że to może wartburg albo trabant! - dodaje Łukasz Turek. Kluczborski fotografik dodaje, że ta oryginalna sesja będzie miała ciąg dalszy. - Może będą inne miejsca, może inny samochód. Szczegółów na razie nie mogę zdradzić - mówi Łukasz Turek. Dodajmy, że Syrena 104 produkowana była w Polsce w latach 1966–1972. Miała silnik o pojemności 842 cm3 i mocy 40 koni mechanicznych. Była ostatnim modelem Syreny z z kurołapami, czyli drzwiami otwieranymi do tyłu.Zobacz na mapie, jaką trasę pokonała podczas sesji fotograficznej kluczborska Syrena 104:

Niebieska ślicznotka, a w tle Kluczbork nocą. Zobacz niezwyk...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska