Fundusze Europejskie dla opolskiego. Wspólnie tworzymy naszą przyszłość

Materiał informacyjny Województwo Opolskie
Czy wiesz, że... nie musisz napisać projektu żeby skorzystać z Funduszy Europejskich? Jako mieszkaniec województwa opolskiego codziennie korzystasz z efektów projektów realizowanych w naszym regionie, przekonaj się.

Fundusze Europejskie podnoszą jakość i ułatwiają dostęp do usług zdrowotnych świadczonych w regionie. Wspartych zostało 60 podmiotów leczniczych, a ponad 111 tys. osób skorzystało z usług zdrowotnych finansowanych ze środków UE.

W województwie opolskim z Funduszy Europejskich dofinansowano m. in. projekty, które dotyczyły rozbudowy szpitali oraz remontów i doposażenia oddziałów w nowoczesny sprzęt medyczny. Dzięki nim placówki zdrowotne świadczą wysokiej jakości usługi, co jest istotne dla pacjentów korzystających z usług medycznych. Wyremontowane i dobrze wyposażone placówki, to również korzyść dla kadry medycznej, która zyskuje nowoczesne warunki do diagnozowania i leczenia. Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia to tylko część inwestycji, które zostały zrealizowane przy wykorzystaniu Funduszy Europejskich. Środki europejskie także ułatwiają dostęp mieszkańców do usług zdrowotnych.
Dzięki nim m. in. mogliśmy zrealizować program opieki nad matką i dzieckiem, osoby starsze i z niepełnosprawnościami mogły skorzystać np. z domowej opieki medycznej, rehabilitacji świadczonej w miejscu zamieszkania czy teleopieki medycznej.

Fundusze Europejskie w województwie opolskim wspierają uczniów szkół średnich. 70 tys. uczniów objętych zostało wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych lub umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, a uczniowie szkół zawodowych korzystają z sal wyposażonych w nowoczesny sprzęt.

Dostęp do edukacji na wysokim poziomie jest niezbędny do rozwoju społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy. Wyzwaniem, przed jakim stoi dzisiejsze szkolnictwo, jest modernizacja oferty kształcenia i dostosowanie jej do dynamicznie zmieniającego się świata. Pomagają w tym środki unijne.

Fundusze Unijne rewitalizują przestrzeń publiczną. Utworzona lub zrekultywowana przestrzeń w ramach rewitalizacji to już blisko 311 000 m2.

Fundusze Europejskie odnawiają przestrzenie, aktywizują, cieszą oczy i łączą mieszkańców naszych miast. Także przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności województwa opolskiego dla odwiedzających region turystów. Z realizowanych projektów korzystają również mieszkańcy poznający zalety np. aktywności sportowej i wypoczynku w swojej bliskiej okolicy.

Projekty wspierające infrastrukturę sportową i rekreacyjną stanowią element działań rewitalizacyjnych realizowanych z udziałem środków unijnych.

Fundusze Europejskie pomagają chronić dziedzictwo kulturowe województwa opolskiego. Już 73 zabytki zostały objęte wsparciem.

Województwo opolskie to region o bogatej historii, obfitujący w unikalne obiekty zabytkowe o dużej wartości dla światowego dziedzictwa kulturowego i kultury. Dzięki zrealizowanym, unijnym inwestycjom oferta kulturowa województwa jest coraz bogatsza, a region staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym dla turystów krajowych i zagranicznych.

Fundusze Europejskie przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej w regionie. Wsparta powierzchnia siedlisk naturalnych to już ponad 255 ha.

Działania podejmowane w ramach realizowanych projektów pomagają chronić zagrożone siedliska przyrodnicze, gatunki i ekosystemy. Wsparciem objęte są również tereny występowania rzadkich gatunków flory i fauny, czyli parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury pozwala na skuteczne działania w kierunku ochrony różnorodności
biologicznej i edukacji ekologicznej. Działania edukacyjne i promocyjne przyczyniają̨ się̨ do odbudowy poczucia odpowiedzialności za szkody w środowisku spowodowane przez działalność człowieka.

Fundusze Europejskie wspierają nowoczesny transport kolejowy oraz niską emisję. Z wykorzystaniem środków unijnych powstało już ponad 230 km ścieżek rowerowych, wybudowano 39 obiektów “parkuj i jedź”, zakupiono 47 autobusów oraz 7 pociągów.

Inwestycje transportowe od wielu lat stanowią ważny obszar wsparcia ze środków europejskich w naszym regionie. Nowoczesne pociągi i autobusy, wyremontowane drogi i obwodnice, wytyczone ścieżki rowerowe itp. to efekty realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, z których na co dzień wszyscy korzystamy.

Realizacja tych projektów nie tylko ułatwia mieszkańcom i turystom przemieszczanie się, ale powoduje również zmniejszenie zanieczyszczeń i chroni środowisko naturalne województwa opolskiego.

Chcesz poznać wszystkie projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich w województwie Opolskim?

Odwiedź stronę Mapa Dotacji i przekonaj się jak wiele inwestycji dofinansowanych z Funduszy Europejskich realizowanych jest w województwie opolskim.

Chcesz poznać możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich?

Skorzystaj z usług Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim.

Wszystkie usługi świadczone przez Punkty Informacyjne są bezpłatne!

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Opolu

 • Opole, ul. Leona Powolnego 8
 • Telefony do konsultantów
 • 77 44 04 720, 77 44 04 721, 77 44 04 722
 • Kontakt mailowy: [email protected]

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nysie

 • Nysa, ul. Słowiańska 19, III piętro – istnieje możliwość udzielenia konsultacji na parterze
  budynku. W razie takiej potrzeby prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy z
  pracownikami punktu w celu ustalenia szczegółów wizyty.
 • Telefony do konsultantów
  77 448 99 63, 77 448 25 86
 • Kontakt mailowy: [email protected]

Żeby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi Funduszy Europejskich w naszym regionie odwiedź stronę www.funduszeue.opolskie.pl lub śledź profil Europejskie Opolskie w social mediach.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków budżetu województwa opolskiego w ramach pomocy technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska