Gabinet Fizjoterapii w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Gogolinie zajmuje wysokie miejsce w plebiscycie Opolski Hipokrates

fot. Beata Szczerbaniewicz
W skład personelu gabinetu fizykoterapii wchodzą: Danuta Miczka (na zdjęciu), Dorota Jaśkowiec, Justyna Dragun (jest obecnie na urlopie macierzyńskim) i Dariusz Michalewski.
W skład personelu gabinetu fizykoterapii wchodzą: Danuta Miczka (na zdjęciu), Dorota Jaśkowiec, Justyna Dragun (jest obecnie na urlopie macierzyńskim) i Dariusz Michalewski. fot. Beata Szczerbaniewicz
Według opinii korzystających z zabiegów w tym gabinecie oraz opolskiego oddziału NFZ jest to najlepiej wyposażona placówka rehabilitacyjna na Opolszczyźnie.

Ma dużą salę do ćwiczeń oraz szereg stanowisk do różnych zabiegów, poczynając od krioterapii, magnetoterapii, lasoterapii poprzez światłolecznictwo, a na różnego typu masażach i ćwiczeniach kończąc.

- Gabinet działa wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Andrzej Mrowiec, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia i naczelnik wydziału zdrowia i polityki społecznej w Gogolinie. - Nie prowadzimy żadnej komercji. Oprócz masaży wszystkie zabiegi wykonywane są nieomal na bieżąco. Najdłużej pacjent czeka na swoją kolejkę 5-10 dni.

Od 3 lat pracownicy gabinetu fizjoterapii realizują dodatkowo program profilaktyczny dotyczący wad postawy u dzieci. Najpierw odbywa się kwalifikacja pacjentów według wykrytych u nich wad (płaskostopie, skrzywienia kręgosłupa itp.), a potem rehabilitanci ćwiczą z nimi w przychodni przez cztery dni w tygodniu po dwie godziny. Odbywa się to pod nadzorem lekarza ortopedy. Rodzice nic za to nie płacą. Mogą też uczestniczyć w zajęciach i nauczyć się, jak ćwiczyć ze swoimi pociechami w domu.

- W 2009 roku wkroczymy też z programem profilaktycznym do szkół na terenie gminy, aby zachęcić uczniów i nauczycieli do wspólnych, krótkich ćwiczeń np. w ramach przerywników na lekcjach - dodaje Andrzej Mrowiec.

Personel gabinetu fizjoterapii znany jest też z tego, że prowadzi rehabilitację w domach. Może się już pochwalić kilkoma sukcesami.

- Mamy pod opieką dziecko, które samodzielnie nie potrafiło przejść 200 metrów z powodu zaawansowanego skrzywienia kręgosłupa - opowiada Danuta Miczka, p.o. kierownik gabinetu fizjoterapii. - Teraz robi to już bez problemu, a nawet jeździ na rowerze. Inny pacjent przez 8 lat po wypadku leżał w domu. Obecnie dzięki systematycznym ćwiczeniom zaczął chodzić.

Gabinet fizjoterapii uzyskał wysoki standard dzięki gruntownej modernizacji, jaką 3 lata temu przeszedł cały gminny ośrodek zdrowia. Kosztowała ona 3 mln zł. Wkrótce gabinet wzbogaci się o 3 nowe urządzenia: aparat do laseroterapii dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu, nowy aparat do krioterapii na azot (obecny jest na zimne powietrze), zakupi też specjalną szynę do ćwiczeń dla osób cierpiących na dysfunkcję kolana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska