Gdy zachorujesz na urlopie. Podpowiadamy, jakie prawa przysługują ci za granicą

Edyta Hanszke, Robert Lodziński
Bierzesz kartę z NFZ i leczysz się za darmo. Nic bardziej mylnego. Zasada jest taka: masz takie same prawa jak obywatele kraju, w którym odpoczywasz. Czyli jeśli oni współpłacą za jakieś usługi, to ty też.

Wyjeżdżając na wakacje do któregoś z krajów Unii Europejskiej, powinniśmy wcześniej zaopatrzyć się w kartę EKUZ wystawianą przez opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta ta to nasz glejt, kiedy nagle się rozchorujemy lub ulegniemy wypadkowi i będziemy potrzebowali pomocy medycznej.

Musimy jednak pamiętać, że dzięki tej karcie uzyskamy pomoc na zasadach obowiązujących w kraju naszego pobytu, a nie zasadach panujących w Polsce.

W praktyce oznacza to, że za niektóre usługi medyczne będziemy musieli zapłacić, tak jak Austriacy, Czesi czy Niemcy, albo - co gorsza - jak Francuzi płacić 100 procent, a dopiero z rachunkami starać się o zwrot pieniędzy po odliczeniu tzw. udziału własnego.

O tym, czy pomoc nam udzielona była niezbędna z punktu widzenia medycznego, decydują miejscowi lekarze. Zwykle dotyczy to nagłych zachorowań lub wypadków.

- Oznacza to, że nie można wykonać na kartę EKUZ planowego już w kraju leczenia - informuje Paweł Fudala z Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w opolskim NFZ.
Pamiętajmy o tym, że karta działa tylko w obrębie powszechnej służby zdrowia danego kraju. Jeśli skorzystamy z pomocy lekarza "prywatnego", będziemy musieli zapłacić rachunek. Np. we Włoszech za konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu czy pediatrą trzeba mieć przyszykowane ok. 70 euro.
- Karta działa na terenie Unii Europejskiej, więc nie daje uprawnień poza wspólnotą, np. w Chorwacji - przestrzega Paweł Fudala.

W niektórych krajach nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu uprawianie sportów zimowych czy ekstremalnych. Trzeba się ekstra ubezpieczyć na okoliczność ewentualnych kontuzji.
Z analizy opłat, jakich wymagają od pacjentów kraje unijne, wynika, że warto zabrać ze sobą na wyjazdy do krajów UE zarówno kartę EKUZ, jak i dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Te dwa dokumenty wzajemne się uzupełniają i dają większe poczucie komfortu i faktyczną ochronę przed kosztami nieprzewidzianych świadczeń zdrowotnych (np. pokrycie kosztów transportu chorego do Polski czy wizytę w prywatnym gabinecie).

Każdy kraj UE sam reguluje zasady, na jakich udziela pomocy zarówno swoim obywatelom, jak i z pozostałych krajów wspólnoty.

Na co możesz liczyć z kartą EKUZ

Austria

Pacjent płaci za część kosztów leczenia:
- za pobyt w szpitalu tzw. opłaty "dobowe" na pokrycie m.in. kosztów wyżywienia - ok. 9 euro dziennie za ubezpieczonego i 10-15 euro dziennie za członka rodziny
- za leki wydawane na receptę - 5 euro za każdą pozycję wypisaną na druku
- pozostałe koszty zależą od rodzaju udzielonej pomocy
Adresy państwowych szpitali i przychodni można uzyskać w lokalnych instytucjach ubezpieczenia zdrowotnego - Gebietskrankenkasse.

Czechy

Od 1 stycznia 2008 obowiązuje tam współpłacenie.
Wysokość opłat:
- 30 Kč za wizytę u lekarza (opłata jest pobierana po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu i u specjalisty)
- 60 Kč za dzień pobytu w szpitalu.

Francja

W tym kraju obowiązuje zasada, że najpierw pacjent pokrywa 100 proc. opłat, a następnie może się ubiegać o ich zwrot w miejscowej kasie chorych (CPAM - Caisse Primaire D'Assurance Maladie). Musi się liczyć też z ponoszeniem tzw. udziału własnego, który jest odliczany przy zwrocie pieniędzy.

Wynosi on np.:

za wizytę u internisty - 20 euro
poradę specjalisty - 25 euro
leczenie stomatologiczne - ok. 30 proc.
leczenie szpitalne - 20 proc. kosztów plus dzienna opłata ryczałtowa - 13 euro.

W przypadku leków wydawanych na receptę sytuacja wygląda tak: pacjent płaci kwotę, która jest podana na "feuille de soins" (zaświadczeniu o leczeniu), i może liczyć na zwrot kosztów w wysokości 100 proc., 65 proc. lub 35 proc. w zależności od ich rodzaju. Natomiast za lekarstwa z nalepkami "Vignette" w kształcie trójkąta ubezpieczyciel nam nie zwróci.
Grecja

Współpłacimy za dodatkowe badania i leki, np.:

za dodatkowe usługi typu fizykoterapia
w leczeniu stomatologicznym np. za protezy zębowe.

Przy wykupywaniu leków wydawanych na receptę pobierana jest opłata ryczałtowa plus dodatkowo 25 proc. kosztu leku.

Hiszpania

W przypadku leczenia stomatologicznego obowiązuje tam pełna odpłatność. Płacimy też za przepisane leki. W zależności od lekarstwa - do 40 proc. jego wartości.
W Hiszpanii można uzyskać zwrot kosztów leczenia prywatnego w dwóch przypadkach: jeśli choroba lub odniesione obrażenia zagrażają życiu, a państwowa służba zdrowia nie jest dostępna lub gdy państwowa służba niesłusznie odmówiła udzielenia pomocy.

Litwa

Wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, leczenia ambulatoryjne i transport sanitarny jest bezpłatny.
Obowiązuje zasada współpłacenia za leki. W zależności od lekarstwa pacjent płaci nawet do stu procent jego wartości.

Niemcy

Pacjenci dopłacają tam do leków, leczenia stomatologicznego i szpitalnego.
Podczas wizyty u lekarze trzeba się liczyć z opłatą za wypisanie recepty.
Leczenie szpitalne to koszt ok. 10 euro za jeden dzień pobytu (do 28 dni).

Uwaga

Uwaga

Jeśli płaciłeś za pomoc lekarską udzieloną przez "powszechne" placówki UE, możesz starać się o zwrot tych pieniędzy po powrocie do Polski. Wnioski o zwrot kosztów przyjmuje oddział NFZ w twoim województwie. Konieczne jest jednak przedstawienie oryginałów rachunków, recept i dowodów zapłaty.

Więcej informacji o prawach obowiązujących w krajach unijnych i Europejskiego Obszaru Gospodarczego i zwrotach kosztów leczenia na stronie: www.nfz.gov.pl/ue

Portugalia

Obowiązuje zasada współpłacenia za leczenie stomatologiczne, szpitalne i leki. Nie dotyczy ona dzieci do lat 7.

Wizyta u lekarza kosztuje od 2 do 7 euro.
W zależności od leku pacjent płaci do 80 proc. jego wartości. Niektóre leki wydawane są jednak bezpłatnie.

Węgry

Porada lekarska, hospitalizacja i leczenia ambulatoryjne są bezpłatne.
Pacjent płaci za wyższy standard zakwaterowania i wyżywienia w szpitalu.
Dopłaca też do przepisanych mu leków 10 do 90%.
Leczenie stomatologiczne (wypełnianie ubytków) jest bezpłatne, pacjent ponosi koszty protezy.

Wielka Brytania

Pacjent płaci część kosztów leczenia stomatologicznego (dzieci do lat 16 i emeryci bezpłatnie).
Obowiązuje opłata (6,3 funta) za każdy wypisany lek na recepcie (dzieci do lat 16 i emeryci bezpłatnie).

Włochy

Dopłacamy tam do wizyty u internisty czy stomatologa - do sumy 36,15 euro.
Przy realizacji recepty pobierana jest od pacjenta opłata ryczałtowa (w zależności od regionu od 1 do 4 euro).

Chorwacja

Nie jest w Unii Europejskiej, więc karta EKUZ tam nie obowiązuje. Jednak turyści polscy mają tam dostęp do bezpłatnej pomocy lekarskiej w nagłych wypadkach. Reguluje to umowa między oboma krajami. Wystarczy wówczas pokazać polski paszport.
W zależności od regionu trzeba być jednak przygotowanym na drobną opłatę za wizytę lub dodatkową usługę, jak np. zdjęcie rentgenowskie.
Koszt standardowej wizyty lekarskiej w gabinecie prywatnym to 20-30 euro. Pobyt w szpitalu - 50 euro za dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska