Germanistka z PWSZ odkryła zapomnianego podróżnika z...

  Germanistka z PWSZ odkryła zapomnianego podróżnika z Głuchołaz

  Krzysztof Strauchmann

  Nowa Trybuna Opolska

  Germanistka z PWSZ odkryła zapomnianego podróżnika z Głuchołaz

  ©Archiwum UM WO

  Dr Alina Dittmann, germanistka z PWSZ w Nysie, odebrała w piątek zaszczytny tytuł Proffesor Opoliensis za książkę o podróżniku z Głuchołaz.
  Germanistka z PWSZ odkryła zapomnianego podróżnika z Głuchołaz

  ©Archiwum UM WO

  Najwyższe wyróżnienie dla pracowników akademickich, nadawane przez zarząd województwa opolskiego za publikacje naukowe, w tym roku odebrała dr Alina Dittmann z Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie. Władze województwa wyróżniły naukowca z Nysy za publikację na temat Carla Stangena (1833-1911), pochodzącego z Głuchołaz podróżnika, pisarza i prekursora nowożytnej turystyki.

  Monografia Stangena została wydana w języku niemieckim przez wydawnictwo Peter Lang Verlag. Dr Alina Dittmann przygotowuje jednak wersję dwujęzyczną, która ma się ukazać w przyszłym roku, żeby przybliżyć polskiemu czytelnikowi tę bardzo ciekawą postać.
  - Pochodzę z Głuchołaz. Jako filologa germanistę interesuje mnie dziedzictwo kulturowe regionu, osoby z okresu niemieckiego i austriackiego, które osiągnęły coś wybitnego - mówi dr Alina Dittmann. - Tylko z Głuchołaz jest takich osób ok. 15.

  Carl Stangen urodził się i wychował w Głuchołazach. Pierwsze swoje biuro turystyczne otworzył jednak we Wrocławiu, a potem przeniósł jego siedzibę do Berlina.

  Organizował masową turystykę. Wysyłał wynajmowanymi pociągami turystów w Karkonosze, ale także do Krakowa czy Wieliczki. W 1864 roku zorganizował pierwszą zbiorową wycieczkę z Niemiec do Egiptu. Organizował wycieczki statkami do Palestyny i po basenie Morza Śródziemnego do Turcji, Grecji i Egiptu, pierwszy odkrył dla turystyki Syrię, gdzie organizował wyjazdy konne.

  Prowadził również pierwsze wycieczki rowerowe do Włoch. Wysyłał turystów do krajów skandynawskich i na Kaukaz, a nawet na daleki Wschód do Indii, Singapuru, Japonii i Chin. Stangen nauczył się języka arabskiego, pisał przewodniki turystyczne po krajach i literaturę piękną. W latach 1887-88 Carl Stangen zorganizował pierwszą niemiecką podróż turystyczną dookoła świata. -
  - Carl Stangen był do 1945 roku bardzo znany w Niemczech, potem został zapomniany. W Polsce nie był znany - mówi dr Alina Dittmann, która informacji o podróżniku szukała w źródłach niemieckich w Berlinie iLipsku. - Może dobrze byłoby pomyśleć o jakimś upamiętnieniu tej postaci w samych Głuchołazach.

  Dr Alina Dittmann jest wykładowcą na specjalności filologia germańska, nauczycielem języka niemieckiego i angielskiego oraz tłumaczem przysięgłym. Naukowo interesuje się min. literaturą i kulturą Śląska. Laureatami poprzednich edycji nagrody Professor Opoliensis byli m. in.: Prof. dr hab. Janusz Słodczyk, prof. dr hab. Stefania Grzeszczyk, prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja, prof. dr hab. Janusz Mroczka.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Partnerzy

  Sponsorzy

  gorażdże

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal