Grodkowski ratusz już po remoncie. Kiedy jego otwarcie?

Damian Kapinos
Na remoncie grodkowskiego ratusza zyskają między innymi lokalne organizacje pozarządowe.
Na remoncie grodkowskiego ratusza zyskają między innymi lokalne organizacje pozarządowe. Damian Kapinos
Zakończył się trwający od 2018 roku remont grodkowskiego ratusza. W czwartek 9 stycznia o godzinie 14.00 władze miasta zapraszają do zwiedzania budynku. Chętni będą mieli okazję zajrzeć w każdy zakamarek budynku.

- W Ratuszu będzie funkcjonowała biblioteka, czytelnia, izba pamięci oraz sala ślubów, do której prowadzi oddzielne, boczne wejście. Będą też kolejne lokale przeznaczone dla różnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Natomiast na drugim piętrze chcemy utworzyć dzienny dom dla seniorów – informuje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Wyremontowana powierzchnia obiektu wynosi 1.9 tys. m2. Odnowione zostały piwnice oraz pomieszczenia znajdujące się na parterze, dwóch piętrach i na poddaszu. Pracami objęto północną ścianę klatki, kryjącą mury obwodowe wieży gotyckiej, ściany boczne oraz murowane dusze na których wsparto biegi schodów.

W ratuszu znajdziemy nowoczesne toalety oraz pomieszczenia gospodarcze, socjalne i biurowe. Wyeliminowano wiele barier architektonicznych uniemożliwiających poruszanie się po budynku osobom niepełnosprawnym.

W skrzydle wschodnim pojawiła się winda o udźwigu 630 kg, która może przewieźć maksymalnie 8 osób. W kabinie zainstalowano wyświetlacz LCD, na którym znajdziemy informacje o kierunku jazdy oraz przyciski z opisem Braille.

W skrzydle zachodnim zlikwidowano nieużytkowane od wielu lat piece kaflowe a także wybudowano nową instalację c.o. Również wykonano nowe ścianki działowe, sufity podwieszane, posadzki i ciągi wentylacyjne.

Ściany i sklepienia zostały pomalowane w kolorze starej bieli oraz przywrócono klasycystyczne malowanie wewnętrznej stolarki drzwiowej w kolorze kremowo-białym.

Dodatkowo odtworzono detale architektoniczne, takie jak heraldyczny kartusz z 1551 roku. Płyta Baltazara Promnitza zyskała nowe życie i z pewnością na wejściu przyciągnie uwagę turystów. Znajdują się na niej herby Nysy, Śląska oraz rodu Promnitzów.

Prace budowlane zrealizowała grodkowska firma „Wasbud”. Inwestycję sfinansowano z programu RPO Województwa Opolskiego i pochłonęła ona około 6,2 mln zł, z czego ponad 2,5 mln zł pochodzi z programu EFRR i budżetu państwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska