Grzyby nie do polubienia

Małgorzata Fedorowicz <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 44 32 576
Grzyby najbardziej lubią miejsce między czwartym, a piątym palcem.
Grzyby najbardziej lubią miejsce między czwartym, a piątym palcem.
Grzybice stóp są już tak rozpowszechnione, że zaliczono je do chorób cywilizacyjnych.

Ważne

Ważne

Jak się uchronić
- dbać o higienę osobistą
- przebywając na basenie, pod prysznicem czy w przebieralni - zawsze nosić klapki
- stosować profilaktycznie pudry przeciwgrzybicze do stóp po każdym wyjściu z basenu umyć całe ciało specjalną emulsją przeciwgrzybiczą, dostępną w aptekach i drogeriach
- po każdej kąpieli dokładnie osuszać skórę w przestrzeniach międzypalcowych stóp
- nosić przewiewne obuwie, wykonane z naturalnych materiałów, a unikać robionego z tworzyw sztucznych
- często zmieniać skarpetki
- zwalczać nadmierną potliwość stóp

Szacuje się, że ponad 80 proc. mieszkańców Polski może być zakażonych grzybicą i - jak wynika z międzynarodowych badań epidemiologicznych - pod względem częstości ich występowania zajmujemy czwarte miejsce w Europie po: Rosji, Węgrzech i Czechach.

- Chorobę tę, jak wskazuje jej nazwa, wywołują grzyby, inaczej dermatofity - wyjaśnia Sławomir Kęcki, specjalista dermatolog z Opola. - Jej rozwojowi sprzyja wilgoć i ciepło. Dlatego najbardziej podatna na zakażenie jest skóra między palcami stóp. Przy czym grzybica pojawia się najczęściej między czwartym i piątym palcem. A do pierwszych objawów, które o tym świadczą, należą: pęknięcia w tym miejscu, świąd i pieczenie.

Grzybicą można się zarazić na basenie, w łazienkach w hotelu lub w domu wczasowym, w trakcie korzystania ze wspólnych natrysków i przebieralni, czyli wszędzie tam, gdzie gołe stopy stykają się bezpośrednio z podłożem. Zarodniki wywołujące tę chorobę lubią bowiem bytować w szczelinach między kafelkami, w wolno stojącej wodzie, na plastikowych i drewnianych kratach pod prysznicem.

- Grzybicy sprzyja zwłaszcza noszenie przez większą część roku obuwia, które nie przepuszcza powietrza oraz skarpet i rajstop z tworzyw sztucznych - podkreśla dr Kęcki. - Szczególnie narażone są na nią osoby noszące wysokie lub gumowe buty, czego wymaga ich praca oraz - sportowcy. Częściej choroba ta dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Trzeba pamiętać, że grzyby są wszędzie, ale nie każdy choruje. Skóra staje się bardziej podatna na zakażenia wtedy, gdy spada - z jakichś powodów - odporność organizmu. Grzybicę mogą też wywołać inne czynniki.
- Jeśli zauważymy u siebie symptomy grzybicy, można najpierw zastosować krem przeciwgrzybiczy, dostępny bez recepty - dodaje dr Kęcki. - Taką kurację przeprowadza się dwa razy dziennie co najmniej przez czternaście dni. Jeśli ona nie pomaga, trzeba udać się do dermatologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska